“Yüzü Olmayan Adam-Bir Nörologdan Hikayeler” Christofer Kessler – BuMesele

“Yüzü Olmayan Adam-Bir Nörologdan Hikayeler” Christofer Kessler

Kitabın Yazarı: Christof Kessler

Yayınevi: NTV Yayınları

Kitap Türü: Anlatı-Psikoloji

Yayım Yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 182

Arka Kapak Bilgisi

Uluslararası mafya onu tehdit ediyor, çünkü o çok fazla şey biliyor. Mafyanın bir üyesi akşamları gardırobunun tepesinde oturmuş onu gözetliyor. Bazen bunların sadece sanrıdan ibaret olduğunun o da farkında ama o hiddetli bir intikam savaşına girişiyor… Flört hoş bir oyun -herkes oyunun kurallarına uyduğu sürece. Ama ya kadının yüzleri tanımamak gibi çok ender bir hastalığı varsa? Ve adam tekrar karşılaştıklarında kadın onu tanımadığı için bunu kadının yanına bırakmayacaksa… Bunadığına karar verilen bir bürokrat bakanlıktaki görevinden emekli edilir. Yetmezmiş gibi karısı tarafından da terk edilir. Yoksa bütün bunlar, yeni bir hayatın yolunu açacak planlanmış fırsatlar mı? Her şey, bir milletvekili danışmanının yüzündeki kırışıklıkları yok etmek için estetik ameliyatı olmasıyla başlar. Ve kısa süre sonra ağırbaşlılığı ve ciddiyetiyle tanınan şahsın her türlü ahlaki ve sosyal değerlerle bağını koparmasını beraberinde getiren bir skandala dönüşür. İnsan beyni kadar hayret verici şey pek az. Onunla düşünüyoruz, onunla hissediyoruz; o bizim kişiliğimizin merkezi. Bir nörolog, bu organın hastalıklarından kaynaklanan inanılmaz çok sayıda şaşırtıcı, dokunaklı ve hatta oldukça tuhaf kaderlere tanık oluyor. Dr Christopher Kessler meslek hayatı boyunca karşılaştığı vakalardan yola çıkıyor. Yüzü Olmayan Adam’da yer alan hikâyelerden beyin rahatsızlıklarının bir insanın kişiliğini nasıl değiştirebileceğini ve o insanın hayatını nasıl yerle bir edebileceğini anlıyoruz.Yüzü Olmayan Adam-Bir Nörologdan Hikayeler

“Bir Psikiyatristin Gizli Defteri” kitabından sonra bu kitabın denk gelmesiyle iyice bu konulara girmiş bulunuyorum. Bu defa hikayeleri bir nörolog anlatıyor. NTV yayınları bu tarz kitapları seviyor, tabi ben de. Ancak yayınevinin kapanacağını duydum, umarım doğru değildir.

Konusu ve ilerleyişi itibariyle “Bir Psikiyatristin Gizli Defteri” ne oldukça benziyor. Bu defa nörolog Dr. Christopher Kessler meslek hayatında başından geçen olayları detaylı bir şekilde anlatmış. Tek fark biraz daha bilimsel daha teknik tabirler kullanarak bunu yapması. Bu anlatım konunun genelini anlamanızı olumsuz bir şekilde etkileyecek kadar ağır değil ancak okuyucuya daha bilimsel bir anlatım hissi veriyor.

Kitapta zihinsel rahatsızlıkların, insanı normalde olduğundan nasıl farklı birine dönüştürebildiğini, insana neler yaşatabileceğini ve yardım almanın, tedavi olmanın önemini göreceksiniz. Dr. Christopher Kessler’ın başına gelen vakaları kurgulayarak anlatırken sadece ne kadar büyük başarılar elde ettiğini değil, yaşadığı zorlukları, hatalarını, yanlışlarını açık sözlülükle anlatmış olması, okuyucunun tamamen kurgu hikayeleri içselleştirmesini kolaylaştırıyor.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Alışveriş yaparken ya da akşamları televizyon seyrederken, mafyanın nasıl bir tehlike oluşturduğunu düşünmeden duramıyordu.”

“Hastalarımdan hangilerinin dünyamızdan göçüp gittiğini bilmek adına ölüm ilanlarını âdet edinmiştim. O gün şu ilana rastladım: Robert Degen 1967-2009. Harika bir insan ağır bir hastalığın ardından aramızdan ayrıldı.”

“Önceleri sadece aşık olmuştum, sonra onun ne kadar kıymetli bir insan olduğunu ve bana ne kadar iyi geldiğini fark ettim. Hastalığa rağmen birbirimizle mutlu olacağımızdan eminim.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.