10 Unutulmaz Türkan Şoray Filmi – BuMesele

10 Unutulmaz Türkan Şoray Filmi

1945 doğumlu sanatçı 203 filmde rol almıştır. Cihan Ünal ile dört yıl süren bir evlilik yapan Türk sinemasının sultanının Yağmur adında bir de kızı vardır.

“En İyi Kadın Oyuncu”, “En Başarılı Kadın Oyuncu”, “Devlet Sanatçısı Unvanı”, “Onur Ödülleri”, “Emek Ödülü”, “Kadın Yönetmen Ödülü”, “En Başarılı Sanatçı Ödülü”, “Türk Sineması Üstün Başarı Ödülü” gibi çok sayıda ödüller almıştır.

90’lı yıllarda başrollerini Şener Şen’le paylaştığı “İkinci Bahar” ve 2000’li yıllarda Haluk Bilginer ile oynamış olduğu “Tatlı Hayat” adlı televizyon dizileri sanatçının unutulmayan iki dizisi olmuştur.

Peki Türk Sineması’nın sultanı Türkan Şoray’ın en çok sevilen, en çok beğenilen ve unutulmayan filmleri listemizde bakalım hangi filmleri yer alıyor.

10- Dünyanın En Güzel Kadını; 1968 yapımı filmde, Yeşilçam’ın en yakışıklı oyuncularından olan Murat Soydan ile kamera karşısına geçen oyuncu, şarkıcı olmak isteyen, çok kıskanılan bir genç kızı canlandırıyor. Film listemizin on numarasında.

9- Güllü Geliyor Güllü; başrollerini Ediz Hun ile paylaştığı 1973 yapımı filmin yönetmenliğini Atıf Yılmaz yapmıştır. İntikam almak için İstanbul’a gelen Karadenizli Güllü’nün Taka Nuri’yi arama hikayesi eğlenceli bir şekilde anlatılmıştır. Kan davasının konu alındığı film listemizde dokuz numarada.

8- Kara Gözlüm; listemizin sekiz numarasında, Balıkçı Azize olarak da bilinen 1970 yapımı film yer alıyor. Oyuncu kadrosunda, Kadir İnanır, Ali Şen, Müjdat Gezen, Aziz Basmacı, Mürüvvet Sim gibi isimler yer almıştır. Film, balıkçılık yaparak geçimini sağlayan güzel Azize’nin işsiz müzisyen Kenan ile aşkını konu alıyor.

7- Tatlı Meleğim; Türkan Şoray’ın başrollerini yine Ediz Hun ile paylaştığı diğer bir film olan “Tatlı Meleğim” listemizin yedi numarasında. Filmin oyuncu kadrosunda, Münir Özkul, Süleyman Turan, Suzan Avcı, Zafer Önen, Nubar Terziyan da yer alıyor. Eğlenceli film, patronun “asla aşık” olmam dediği ve çirkin bulduğu çalışanı ile yaşadığı aşk hikayesini konu alıyor.

6- Ateş Parçası; Kartal Tibet ile başrolleri paylaştığı 1971 yapımı filmin yönetmeni Atıf Yılmaz’dır. “Sossyete” repliği filmin en bilinen repliğidir. 70’li yıllar Türkan Şoray ve Yeşilçam filmleri adına oldukça başarılı geçmiş görünüyor.

5- Dila Hanım; Yapımcılığını İrfan Ünal’ın ve senaristliğini Safa Önal’ın yaptığı 1977 yapımı film listemizde beş numarada. Cahit Berkay’ın müzikleri ile efsane olan filmin unutulmaz sahnesi sizlerle.

4- Devlerin Aşkı; 1976 yılında Kadir İnanır ile başrollerini paylaştığı film, iki adam ve bir kadının aşkını konu alıyor. Türkan Şoray ve Kadir İnanır filmlerinin olmazsa olmazı Cahit Berkay’ın müzikleri sanırım.

3- Bodrum Hakimi; aynı zamanda yönetmenliğini de Türkan Şoray’ın yaptığı 1976 yapımı filmin yapımcısı İrfan Ünal’dır. Unutulmayan filmin başarılı müzikleri yine Cahit Berkay tarafından hazırlanmıştır. Senaristliğini, Safa Önal ve Erdoğan Tokmakçıoğlu’nun yaptığı filmin hikayesi; 50’li yıllarda Bodrum’a Hakim olarak atanan ancak nedeni bilinmeyen bir şekilde intihar eden Mefaret Tüzün’ün hikayesinden alınmıştır.

2- Sultan; listemizin iki numarasında, yapımcılığını Ertem Eğilmez’in, yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı,  1978 yapımı “Sultan” filmi yer alıyor. Oyuncu kadrosunda; Bulut Aras, Adile Naşit, Şener Şen ve İhsan Yüce gibi başarılı oyuncular yer alan filmin müziklerini de Yavuz Turgul ve Cahit Berkay üstenmiştir. Filmin en sevdiğim sahnelerinin başında gelen sahne sizlerle,

1- Selvi Boylum Al Yazmalım; Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlama olan eser, “Sevgi neydi? Sevgi emekti” repliği ile akıllara kazınmıştır. 1977 yapımı filmin senaristi Ali Özgentürk, yönetmeni Atıf Yılmaz’dır. Ayrıca efsane Cahit Berkay müziklerinin filmdeki önemi büyüktür. Türkan Şoray denince, başrollerini Kadir İnanır ile paylaştığı bu film sanırım Türk filmi sevenlerin aklına ilk gelen filmdir. Bizim listemizin zirvesinde de “Selvi Boylum Al Yazmalım” yer alıyor.

Bizim Top 10 listemizde Türkan Şoray’ın unutulmayan filmleri bu şekilde yer aldı. Yeni Top 10 listelerinde görüşmek üzere.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.