Amazon Türkiye’de Nasıl Alışveriş Yapılır? – BuMesele

Amazon Türkiye’de Nasıl Alışveriş Yapılır?

Son dönemlerde Türkiye’ye geleceğine dair birçok haber yapılan, dünyanın 10. Amerika’nın 4. sıradaki sitesi Amazon artık Türkiye’de.1994 yılında Amerika’da kurulan şirket binin üzerinde yerli satıcı ile Kitap, Bilgisayar ve Ofis, Ev ve Mutfak, Yapı Market, Elektronik, Telefon, Kişisel Bakım, Video Oyunu ve Konsol, Bebek ve Oyuncak Spor ve Outdoor kategorilerinde hizmet sunuyor.

O halde uzun zamandır beklenen Amazon’dan nasıl alışveriş yaparsınız, adım adım birlikte ilerleyelim. www.amazon.com.tr adresini yazdıktan sonra sitenin sağ üst köşesinde yer alan ‘Merhaba, Giriş Yap’ kısmına gidiyoruz. Herhangi bir ülkeden siteye daha önce giriş yaptıysanız o hesabı kullanabilirsiniz.

Benim gibi daha önce bir kayıt açmadıysanız; ‘Yeni Müşteri misiniz? Buradan Başlayın’ kısmına tıklıyorsunuz. Adınızı, E-posta ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra bir dakika içinde hesabınız oluşuyor.

Hesabım sayfasında; Siparişlerim bölümünde mevcut ve iptal siparişlerinize ulaşırsınız.Giriş Yapma ve Güvenlik bölümünde; Şifre ve güvenlik ayarlarınıza ulaşabilir, değiştirebilir ve güncelleyebilirsiniz.Adres sayfasında; Ülkeden başlayarak adres bilgilerinizi düzenliyorsunuz. Adım adım ilerlerseniz posta kodunuz otomatik olarak geliyor. En son bölümdeki telefon numarasını başında ‘0’ olmadan giriş yapın.

Ödeme Seçenekleri bölümünde; kredi kartlarınızı ekleyebilir, düzenleyebilirsiniz.Adres ve Ödeme Seçenekler kısımlarında; “1-Tık Ayarları” göreceksiniz. Kullandığınız tarayıcıda bu ayarı yaparsanız, sipariş verirken adres ve ödeme seçenekleri adımları geçerek işleminizi hızlandırabilirsiniz.Tüm ayarlar bittikten sonra almak istediğiniz ürünü arama çubuğuna yazın. Site, ürünü satan satıcıları karşınıza çıkarıyor. Ürünü seçip sepete ekliyorsunuz. Satıcıların puanları vs. önemli tabi burada. Eğer ürünü ‘amazon’ satıyorsa tabi ki başlangıç için kendi adıma daha güvenilir bir tercih olduğunu düşünürüm. Ancak zamanla satıcılar, ürün alımları ve alıcı geri dönüşleri artınca satıcılar ile ilgili oluşan görüşler de alışveriş sırasında alıcıya yardımcı olacaktır. Bu noktada internet üzerinden yapılan alışverişlerde alım yapılan satıcıya ve ürüne puan verip yorum yazmak çok önemli. İnternet üzerinden çokça alışveriş yapan biri olarak bu konuya son derece önem veriyorum.

Adres bilgisi olarak kayıt aşamasında verdiğiniz adres geliyor, TC Kimlik İsim Soy isim bilgilerinizi kimlikte yazan şekli ile tekrar istiyor. Fatura için de aynı adresi otomatik olarak kullanıyor. Diğer adım ödeme bilgileri bölümü. Var olan ödeme bilgileriniz kayıtlı ise geliyor, eklemek ya da değiştirmek isterseniz buradan düzenleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra, bir kez daha adresiniz isteniyor. Bu adrese faturanın hangi adrese kesilmesini istiyorsanız o adresi giriyorsunuz. Var olan adresi de otomatik olarak getiriyor sistem zaten. Değiştirmek gerekiyorsa ‘Yeni fatura adresi ekleyin’ kısmından ekleyebilirsiniz.

Sitede başka ne özellikler var?

Kargo Bedava; Site üzerinde bazı satıcılar kargoyu belli bir fiyatın üzerinde bedava yapmış olabilir. Bunun için ürüne bakarken özellikler kısmında örneğin. *50 TL, 100 TL üzeri kargo bedava mı diyor, yoksa genel olarak o mağazanın kargosu bedava mı dikkat edebilirsiniz.Taksitli alışveriş; Site 100 TL ve üzeri alışverişlere 3 ay, 300 TL ve üzeri alışverişlere 6 aya kadar vade farksız taksit seçeneği sunuyor.Telefon Uygulaması; Sitenin akıllı telefon uygulaması da mevcut aynı şekilde ayarlarınızı yaparak telefonunuzdan da sipariş verebilirsiniz.Satıcı olma; Sitedeki kategorilerden birindeki ürünleri satan bir iş yeriniz varsa satıcı olarak siteye başvurabiliyorsunuz. Satıcı hesabında şu an için ‘erken kayıt ol, sınırlı süre için geçerli fırsattan faydalan’ aylık 99TL yerine, 0 TL öde şeklinde bir bilgi var. Site Türkiye’de yeni olduğu için böyle bir fırsat sunuyor şimdilik. Ne kadar süreceği ile ilgili bir tarih belli değil.
Yakından takip etiğim kitap kısmında 10 kitap için bir fiyat karşılaştırması yaptım sizler için. Siz de ilgiliyseniz göz atın derim.

Kitap

Amazon

Kitapyurdu*

Hayvan Çiftliği

10,58

11,18

Kırlangıç Çığlığı

13,05

19,13

Kürk Mantolu Madonna

6,95

7,57

Kırmızı Pazartesi

7,26

7,67

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

15,44

17,15

Yabancı

7,26

7,67

1984

18,39

19,41

Kördüğüm

13,05

20,68

Simyacı

12,47

13,18

Sineklerin Tanrısı

9,34

10,18

* Çok sevdiğim ve daimi olarak kullandığım kitap alışveriş sitem. Bu kitaplar için daha uygundu Amazon fiyatları. İlk aşamada uzun süredir kullandığım siteyi kitap için değiştirmem ama denenebilir.

Hepinize iyi alışverişler dilerim. Umarım siteye üye olmak ve siparişin tüm aşamaları ile ilgili yardımcı olabilmişimdir.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.