Azerbaycan Eurovision 2020’de Birinci Olabilir mi? – Avusturya Seçimini Yaptı! – BuMesele

Azerbaycan Eurovision 2020’de Birinci Olabilir mi? – Avusturya Seçimini Yaptı!

Eurovision’un iptali sonrası üzerimize adeta yarışma yağıyor. Norveç ve İzlanda da kendi Eurovision Şarkı Yarışmalarını düzenleyecek ülkelerin arasına katıldılar. Peki bu yarışmaların herhangi birinde Azerbaycan’ın birinci olma şansı var mı?

Bu konudaki düşüncelerimize geçmeden önce büyük izleyici anketimizin devam ettiğini ve bu linke tıklayarak 30 Nisan 2020 tarihine kadar oy kullanabileceğinizi bir kez daha hatırlatalım.

İzlanda Avusturya’nın 2020 Eurovision şampiyonu oldu olmasına ama program başından sonuna tek kelimeyle berbattı. Mozart gibi bir dahiyi çıkarmış, klasik müziğin ana vatanı diyebileceğimiz bir ülkenin, popüler müzik sanatçılarının bu kadar sığ olması bizi çok şaşırttı.

Aynı şarkıya bir jüri üyesi 12 puan verirken, bir başkasının “0” veya “1” vermesini son derece saçma bulduk. Her 3 programda da”0″lar, “1”ler havada uçuştu. Tamam zevkler ve renkler tartışılmaz ama eğri oturup doğru konuşalım, 2020 Eurovision’da “1” veya “0” verilecek tek bir şarkı bile yok. Buna canlı performansını beğenmediğimiz için her listede sonuncu sırada yer verdiğimiz Ermenistan da dahil.

10 üzerinden değerlendirirsek bu seneki şarkıların puan aralığı bize göre 4 ile 10 arasıdır. Kimin kime 10 puan vereceği zevkler ve renklerle açıklanabilir, ama herhangi bir şarkıya sıfır veren adama “sen katıldığında ne yaptın” diye sorulur. Bir şarkıyı hiç sevmeyebilirsin ve içinden sıfır vermek de gelebilir ama jüri üyesi olarak o koltuğa oturtulduysan görevin şarkılardan nefret etmek değil, kendi zevklerini bir kenara bırakarak her şarkıyı tarafsızca değerlendirmeye çalışmaktır.

Almanya ve Norveç gibi iddialı ülkelerin yarıştığı final gecesi, verdikleri bütün saçma puanların üstüne, bir de hiç bir değerlendirmede adı bile anılmayan Avusturya temsilcisi Vincent Bueno’yu birinci seçmeleri vardı ki, adeta bütün yaptıklarının üzerine tüy diktiler. Neyse ki, yarışma skandal bir final yapmak üzereyken, Avusturya halkı yapımcıların imdadına yetişti ve İzlanda’yı birinci yaparak programın itibarını bir nebze olsun kurtardı. Malta veya İzlanda arasında bizim bir tercihimiz yok. Hangisi birinci olursa olsun Avusturya’dan daha doğru bir seçim olacaktı, ve öyle de oldu. Bu noktada Avusturya halkını tebrik ediyoruz, çünkü aynı durum bizde olsaydı ve şıkların içinde Türkiye yer alsaydı, bizim halkımızın başka bir ülkeyi seçebilecek kadar tarafsız olabileceğini sanmıyoruz. Aynı yorumu kardeş ülke Azerbaycan için de yapabiliriz.

Bahsi geçmişken gelelim programın ikinci bölümünde 50 puan alarak elenen Azerbaycan’a ve bundan sonraki yarışmalarda şansı olup olmadığına. Öncelikle belirtelim, biz hem Samira Efendi’yi, hem de şarkısı Cleopatra’yı çok başarılı buluyoruz. Ancak önemli olan bizim beğenmemiz değil, o sebeple tarafsız bir şekilde olabilecekler hakkında tahmin yürütmeye çalışalım.

Bizce eğer Eurovision iptal edilmemiş olsaydı, Azerbaycan Samira’nın güçlü sesini iyi bir sahne performansı ve koreografiyle destekleyerek kazanma şansına sahip olabilirdi. Salondaki binlerce seyirciyi coşturmak oylamanın seyrini her zaman etkileyebilir. Bunu 2018’de Eleni Foureira ve 2019’da Keiino örneklerinde gördük.

Ancak artık böyle bir ihtimal kalmadı. Dolayısıyla sadece kliplere bakılarak yapılacak değerlendirmelerde Azerbaycan’ın önümüzdeki haftalarda yapılacak herhangi bir yarışmada birinci olması çok kolay olmayacak. Umarız yanılırız.

Son olarak Norveç ve İzlanda’nın da katılımıyla, yarışma formatında program yayınlayan ülkelerin sayısı 7 oldu. Hem İzlanda hem Norveç’in programları çok bölümlü olacak ve İzlanda 14 Mayıs’ta, Norveç ise 15 Mayıs’ta birincisini seçmiş olacak.

Biz kendi yarışmasını düzenleyen bu ülkelerin arasına Danimarka veya Finlandiya’nın da katılabileceğini tahmin ediyoruz.

Bütün programlar tamamlandıktan sonra, biz de ayrı bir anket başlatarak bu yılın nihai birincisini sizlerle birlikte seçeceğiz. Bakalım birincilerin birincisi kim olacak? Görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın!

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir