“Bebeğinize Fransız Kalın!” Pamela Druckerman  – BuMesele

“Bebeğinize Fransız Kalın!” Pamela Druckerman 

Kitabın Yazarı: Pamela Druckerman

Yayınevi: Gün Yayıncılık

Kitap Türü: Çocuk Bakımı

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 344

Arka Kapak Bilgisi

Amerikalı Bir Anne Fransız Usulü Ebeveynliğin Sırrını Keşfediyor…

Amerikalı gazeteci Pamela DRUCKERMAN Paris’te yaşadığı sırada bebek sahibi olduğunda “Fransız usulü bir ebeveyn” olmak gibi bir niyeti yoktu. Ta ki Fransız bebeklerin daha iki-üç aylıkken gece boyu deliksiz uyuduğunu, haşlanmış sebzelere bayıldıklarını ve ebeveynleri keyifle cafélerini yudumlarken bir kenarda sakince kendi başlarına oynayabildiklerini keşfedene dek!

Dahası tüm bunları yaparken bu çocuklar gayet canlı, meraklı ve yaratıcı görünüyorlardı. Bu nasıl olabilir? İşin sırrı nedir?

Bez çantasına sıkıştırdığı not defteri ile Pamela, bunun nedenini nasılını öğrenmeyi kafasına koyar. Fransızların sadece farklı bir ebeveynlik yaklaşımları olmadığını, çocuğun aslında kim (ya da ne) olduğuna dair de bambaşka bir bakış açıları olduğunun farkına varır.

Bébéğinize Fransız Kalın! Çok eğlenceli bir diller yazılmış bir aydınlanma hikâyesi…

Bu kitap tüm kendi yetişkinlik hayatlarını şifalandırmak, parlak, iyi huylu ve maceracı çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynler için…

“An itibarıyla sekiz yıldan fazladır ebeveynim ve itiraf etmeliyim ki, hiçbir ebeveynlik kitabını bitiremedim. Fakat bu, karşı konulamaz bir kitap.”
-Slate

“Üç çocuk büyüten Druckerman kendisiyle dalga geçmeyi iyi biliyor. Kitapta uyku savaşlarını kazanmanın ipuçları da yer alıyor.”
-Daily Mail, London Bebeğinize Fransız Kalın

Bu kez hamilelerin ya da bebek büyüten annelerin-babaların ilgisini çekebilecek bir kitap ile birlikteyiz.

Hamilelik süresince anne adayları sıkıntılı günler geçirebiliyor. Bu sıkıntılar her hafta, her ay değişiyor, biri gidiyor yerine bir başkası geliyor. Bu süreçte insan, birçok şeyi merak ediyor, kendini nelerin beklediğini diğer yaşayanlardan öğrenmek istiyor.

Ebeveynlik, çocuk bakımı ile ilgili kitaplarsa birçok bilgi içeriyor şüphesiz ancak birçoğu imkansız şeylerden bahsediyor. Öyle bir anlatıyor ki insan asla anneliği babalığı beceremeyecek gibi hissedebilir.
Burada şunu söylemeliyim ki hiçbir kitap çocuğunuzu nasıl büyüteceğinizi size öğretemez. Yöntemler her millete her aileye her insana göre farklılıklar gösterir ve aslında bambaşkadır. Bu kitapta Fransa’da yaşayan bir Amerikalı annenin deneyimlerini, gözlemlerini okuyacaksınız. Okurken kendinizi Amerikalı ailelere daha yakın hissedebilirsiniz 😉 Fransız çocukların sofrada yemek yemelerini, kendilerini otalayabilmeleri becerilerini, uyku düzenlerini vs okudukça; keşke Fransa’da doğsaydım diyebilirsiniz. Ben dedim. Varsa böyle çocuklar darısı her anne babanın başına.

Kitabın yazım dili, ilerleyişi ve anlatımı son derece akıcı. Hamilelikte okumak sizi biraz rahatlatabilir. Tabi ki birebir hepsini yapabilir miyiz orası büyük bir muamma. Onu bebek doğduktan sonra göreceğiz. Kitap okumakla çocuk büyütülmez elbet ama kendinizi hamilelik sürecinde iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Merak ediyorsanız okumaya değer diyebilirim. Farklı bakış açılarından bakmanıza yardımcı olabilir. Fransızlardan bu konuda öğrenecek çok şey var.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Fransız aileler çocukları konusunda oldukça endişeliler. Pedofili, alerji ve boğulma riskleri konusunda bilgililer. Makul önlemler alıyorlar. Ama çocuklarının mutlu olup olmadığı konusunda panik içinde değiller.”

“Fransa’da çocuk sahibi olunduğunda, herhangi bir ebeveynlik felsefesinin seçilmek zorunda olunmadığı gerçeğini kısa zamanda anlıyorum. Herkes temel kuralları kabul etmiş olarak yola çıkıyor.”

“Bebek bir kere bile kendi başına tekrar uykuya dalmayı başarırsa, gelecek sefer bunu çok daha kolay yapıyor.”

“Kültürlü bir yetişkin olmanın ilk adımı ona tek başına iyi vakit geçirmeyi öğretmek. Farkındalık çocuklara anda kalmayı ve anın keyfini çıkarmayı öğretir.”

“Fransız ebeveynler çocuklarının beslenmesine bulamaç şekilde renksiz gıdalarla başlamıyorlar. İlk lokmalarından itibaren bebeklere tadı tuzu olan sebzeler sunuluyor. İlk yedirdikleri genellikle buharda pişirilip püre haline getirilmiş bezelye, ıspanak, havuç, kabak ve pırasanın beyaz kısımları oluyor.

“Fransız ebeveynliğe hayranım. Yeme içme alışkanlıkları, otorite kurmaları, çocukların kendi kendilerine eğlenmeleri gibi şeyleri örnek alıyorum.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.