“Beden Aklıyla Zayıfla” Dr. Fevzi Özgönül – BuMesele

“Beden Aklıyla Zayıfla” Dr. Fevzi Özgönül

Kitabın Yazarı: Dr. Fevzi Özgönül

Yayınevi: Hayy Kitap

Kitap Türü: Sağlık

Yayım Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 128

Arka Kapak Bilgisi

Diyet ve zayıflama konusu neredeyse hepimizin gündeminde… Ama kilo sorununu bir türlü çözemiyoruz. Çünkü ‘piyasa’ yanlış yönlendirmeler, kifayetsiz diyetler, demode bilgilerle dolu. Kilo probleminden kurtulmaya çalıştıkça sanki daha çok kilo alıyoruz!

Peki, asıl sorunun yediklerimiz değil, sindiremediklerimiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Bedenin de bir aklı olabileceği ve onu tekrar çalıştırdığınızda kiloların kolaylıkla gideceği hiç aklınıza geldi mi?

Elinizdeki kitap beden aklının ne olduğunu ve düzgün işlemesi için yapmamız gerekenleri anlatıyor. Dr. Fevzi Özgünül’ün yaklaşık 12 yılda binlerce hastayı tedavi ederken edindiği tecrübelerin sonucu…

Dr. Özgönül uzun yıllar aile hekimliği yapmış. Daha sonra obezite konusuna yoğunlaşmış, kilo problemi yaşamış ve bir türlü bu problemden kurtulamamış 10 binden fazla hasta tedavi etmiş. Yaklaşık 150 bin hasta görüşmesi yapmış. Bu görüşmelerde edindiği bilgileri ve tecrübeleri, Beden Aklıyla Zayıfla’da bizlerle paylaşıyor.

İştahı azaltmanın ve ekstra kilolardan kurtulmanın en iyi yolunun, doyana kadar besleyici gıdaları yemek ve vücudu güçlendirmek olduğunu söylüyor. Ona göre bize kilo aldıran fazladan yediklerimiz değil; atladığımız, yemediğimiz öğünler ve yediklerimiz içerisinde sindiremediğimiz bölümler! Dr. Fevzi Özgönül, “Şişmanlıkta asıl mesele sindirememek! Çünkü beden aklının merkezi, sindirim sistemi! Merkezde işler düzgün yürürse tüm bedende işler düzgün yürür ve yaşam sağlıklı olur” diyor.

Hayykitap sizleri başarı oranı yüzde 95’lere varan yepyeni bir kilo verme modeli ile tanıştırıyor. Üstelik diyet yok, miktar kısıtlaması yok, stres yok, aç kalmak yok! Şimdi devrim zamanı, beden aklını çalıştırarak ideal ölçülerinize dönme zamanı! Kolayca zayıflayıp mutlu olmanın tam zamanı!

Beden Aklıyla Zayıfla / Dr. Fevzi Özgönül

Son birkaç yılda televizyonda tesadüfen denk geldiğim Dr. Fevzi Özgönül’ün iki kitabını da aldım ve ‘Beden Aklıyla Zayıfla’ kitabını iki günde bitirdim. Televizyonda izlediğim naif ve dingin üslup kitabında da bu defa yazım dilinde aynı şekilde hitap ediyordu okuyucuya.

Programlarda söylediklerini kitapta derli toplu bir şekilde bir araya getirmiş ve anlaşılır bir şekilde anlatmış. Bir çok dikkat çeken söylemi var Dr. Özgönül’ün;

“Sağlıklı olanı seçin, yiyin, geçin.”

“Tatlıyı gece 22.00’den sonra yiyin.” (Yemek zorunda değilsiniz tabi yiyecekseniz;))

“Sabah kahvaltılarında ve öğle yemeklerinde istediğiniz kadar yiyin.”

“Kibrit kutusu, şu kadar adet, bu kadar gram diye ölçüler yok.” gibi.

Tabi bu cümleleri okuyan, dinleyen kişiler asıl söylenmek isteyeni kaçırabilir ve sadece işlerine gelenleri de alabilirler. Dr. Özgönül’ün uygulanması oldukça kolay olan tavsiyelerini yerine getirmezlerse, küçülmeyi de başaramamış olurlar.

Şu an için kilo verme gibi bir gereksinimim yok ancak sağlıklı olabilmek için yaptığım yanlışlar varsa onları öğrenmek için bu kitabı okudum, çok beğendim ve çok faydalı buldum.

Siz de kolay ve sağlıklı bir şekilde, aç kalmadan kilo vermek, sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız, motive olmanız için okumanızı tavsiye ederim.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Beden aklı doğuştan vardır; sonradan edinilemez. Ancak yaşamımızı, özellikle beslenmemizi bu aklın bizi yönlendirmesine izin vererek düzenlememiz, sağlıklı bir bedende yaşamamızı sağlar.”

“Şişmanlık, aslında bağ dokusu hasarı sonucu oluşan bir durumdur, genel inanışın aksine, yediğimiz fazla gıdalar nedeniyle vücudumuzun ağırlığının artması değildir.”

“Eğer koşmaya başladıysanız vücut için bunun anlamı sabah koşusu değil, kaçmak veya kovalamaktır. Sağlıklı yalam için veya şişmanlıkta oluşan yağları tüketmek için koşmak vücudun kitabında yazmaz. Beden aklı bunu kabul etmez.”

“Spor ile yağlar azalıp kas dokusu artabilir ama diyet ve spor aynı anda yapıldığında vücut kas oluşturamaz!”

“Tatlı isteği özellikle düşük kalorili beslenen, diyet yapan, uzun süre aç kalan kişilerde sıkça görülür. Vücudun enerji ihtiyacı birikir, birikir ve birden açığa çıkar.”

“Sindirim sistemi bozuk olan ve yediği gıdaları iyi sindiremeyen kişiler hem sık acıkırlar, hem de tatlı, hamur işi veya meyve isteği ile doludurlar.”

“Vücudumuzun %60’ı su olduğu için, her oluşturduğu 4 kilo yağa karşılık 6 kilo da su tutması lazımdır. Bu nedenle, ilk başlarda azar azar artan kilomuz, sonrasında birden toplam 10 kilo artışa ulaşır. Bu yüzden de bu döneme ‘su içsem yarıyor hale geldim’ dönemi denir. Anlayacağınız bu söz bir şehir efsanesi değil, aslında gerçektir.”

“Genelde çok sık yemenin metabolizmayı hızlandırdığı, bunun da kilo vermeye yardımcı olduğu sanılır. Oysa vücut metabolizmasının, küçülmek için daha hızlı çalışan bir sindirim sistemine ihtiyacı yoktur. Tam aksine, yendiğimiz yemeklerin sindirimi için sindirim sistemine yeterli süre verilmesine ihtiyaç vardır.”

“Ara öğünler sindirim sistemini tembelleştirir! Ara öğünler yediğimiz sürece, bir önceki ana öğün içerisindeki besleyici değeri fazla ve vücudun çok çalışıp sindirime hazır hale getirdiği yiyeceklerin emilmesine hiçbir zaman sıra gelmez.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.