Bir Bir Ekrana Veda Ediyorlar – BuMesele

Bir Bir Ekrana Veda Ediyorlar

Kanal D’nin yüzü, bu sezon seyirci ile buluşturduğu yeni dizilerden yana gülmedi. Büyük umutlarla tanıtımları yapılan güvendiği dizilerini bir bir kaybediyor.

Bunlardan biri, oyuncu kadrosunda Tolgahan Sayışman, Esra Bilgiç Töre, Hazal Subaşı, Serhat Tulumluer, Cem Uçan ve Feyza Civelek’in yer aldığı ‘Bir Umut Yeter’. 27 Eylül 2018 Perşembe günü ilk bölümü ile ekranlara gelen dizinin senaryosunu Melis Civelek yazdı. Yönetmenliğini Yusuf Pirhasan’ın yaptığı dizi, ilk bölümde istenilen reytingi alamadı ve ikinci bölümün yayın günü Perşembe’den Cumartesi’ye alındı. 4. Bölümü de yayınlanan dizinin reytinglerinde herhangi bir yükselme olmadığından 6. bölümde erken final yapacağı bilgileri gelmeye başladı.Best Model yarışmasından sonra mankenlik ve oyunculuk kariyerine başlayana, sinema filmlerinin yanı sıra, Elveda Rumeli, Lale Devri ve Asla Vazgeçmem gibi dizileri ile uzun süreler ekranlarda yer alan Tolgahan Sayışman bu sezon ekranlarda aradığını bulamadı. Kanal D’nin büyük bir beklentiyle yayınladığı dizisi ‘Bir Umut Yeter’ ekranlara erken veda eden diziler arasındaki yerini alacak.

6. bölümde final yapacak bir diğer dizi ise gerçek bir hayat hikayesini konu alan, 7 Ekim 2018 tarihinde ilk bölümü ile ekranlara gelen ‘Bir Litre Gözyaşı’. Dizi ile ilgili yazdığım ilk yazıda da belirttiğim gibi, seyirci dizinin dramatik hikayesine sanırım dayanamadı. Oyuncular ve oyunculuklar çok başarılıydı ancak üzücü hikayesine yürekler dayanmadı dersem yeridir. Ayrıca dizinin Pazar akşamları yayınlanması da reytinge kurban olmasına neden oldu. Aynı akşam, “Savaşçı”, “O Ses Türkiye”, “Elimi Bırakma” ve “Ağlama Anne” gibi programların yayınlanması da dizinin şansını bir hayli azalttı. Keşke Sanem Çelik’i uzun soluklu olabilecek bir projede farklı bir rolde izleyebilseydik.Reyting savaşları yüzünden onlarca kanalda her sezon yüzlerce dizi kendine yer bulmaya çalışıyor. Bu dizilerde oyuncular ve oyuncuların dışında set ekiplerinde çalışan binlerce insan, her hafta bir sinema filmi süresi kadar yayınlanan diziler için gece gündüz çalışıyor. Ve sonuçla bu savaştan her sezon, bir elin parmakları kadar dizi sıyrılabiliyor. Yüzlerce insan işsiz kalıyor.

Daha az tükettiğimiz, daha kaliteli işlerin yapıldığı, daha kısa süreli dizilerin yayınlandığı, insanların, oyuncuların ve tüm emekçilerin sömürülmediği günlere…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.