Bir İnsanın Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsın? – BuMesele

Bir İnsanın Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsın?

Doğru ilişkilerin mumla arandığı bir dönemdeyiz. Herkesin yalan söylemek için illa ki bir sebebi oluyor. İlişkiler konusunda durumunuz nedir? Burnu uzasa bile anlamam yalan söyleyeni mi diyorsunuz yoksa bakar bakmaz anlarım beni kimse kandıramaz mı? Cevabınız ilki ise yazıya buyurun, ikinci ise sizi yazının sonuna ve yorumlara alalım üstat 🙂

Karşınızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak ister misiniz? Haydi birlikte bakalım.

Bir insanın yalan söylediğini anlamak için genellikle onun söylediklerine ve davranışlarına dikkat edilir. Örneğin, bir insanın yüz ifadesi ve beden dilini inceleyebilirsiniz. Eğer bir insanın yüz ifadesi ve beden dili tutarsız görünüyorsa ya da söyledikleri gerçeklerle çelişiyorsa, bu o insanın yalan söylediği anlamına gelebilir. Ayrıca, bir insanın yalan söylediğini anlamak için onun söylediklerini doğrulamak için farklı kaynaklara da başvurabiliriz.

Karşımızdaki kişinin yalan söylediğini anlamak için birçok farklı işaret olabilir. Örneğin, insanlar genellikle yalan söylerken kaşlarını kaldırır, gözlerini kaçırır veya söylediklerine inanmadıklarını belli eden bir ifadeyle konuşurlar. Bunun yanı sıra, insanlar genellikle yalan söylerken kendilerini savunma pozisyonuna geçerler ve söyledikleriyle ilgili detayları anlatmaya çalışırlar. Bu işaretlerin tümünü gördüğünüzde, o insanın yalan söylediğini anlamak için iyi bir işaret almış olabilirsiniz. Ancak, bunların tek başına bir kanıt olmadığını unutmayın. Bir insanın yalan söylediğini anlamak için onun davranışlarını ve söylediklerini dikkatle incelemek gerekir.

Dikkat Edebileceğiniz Bedensel Hareketlerden Bazıları şöyle;

  • Gözler yarım saniyeden fazla kapalı kalıyorsa,
  • Göz kırpma sıklığı artıyorsa,
  • Dudaklarını sıkıyorsa ya da yalıyorsa,
  • Yüzünde öfke ifadesi beliriyorsa,
  • Eliyle, parmağıyla burnunu kaşıyor ya da burnuna dokunuyorsa,
  • Sesini yükseltiyorsa,
  • Başını herhangi bir şeyi reddetmiyorken sallıyorsa,
  • Dudağının bir köşesi kalkıyorsa karşınızdaki kişi yalan söylüyor olabilir.

Yalan söyleyen insanların psikolojisi her insan için farklı olabilir. Kişinin neden yalan söylediğini anlamak için onların niyetlerini bilmeniz gerekir. Bu konuda İnsan Neden Yalan Söyler? adlı yazıya da göz gezdirebilirsiniz.

Bazı insanlar yalan söyleyerek kendilerini koruma, başkalarını suçlama veya kendilerini daha iyi gösterme gibi nedenlerle yalan söyleyebilirler. Yalan söyleyen insanların psikolojisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bir psikoloğa da danışabiliriz. Önemli olan yalan söylediğini hissettiğimiz kişi ile olan ilişkimizin boyutuna dikkat etmek. Hayatımızda olabildiğince uzak bir noktaya koymak.

Sizin insanlar üzerinde geliştirdiğiniz bir yöntem var mıdır? Ben insan sarrafıyımdır beş dakikada anlarım dediğiniz yöntemleriniz var mı? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.