Eurovision 2020 Geri Dönüyor! – BuMesele

Eurovision 2020 Geri Dönüyor!

Bir Eurovision iptal oldu, birden çok Eurovision geri döndü. Videomuzun konusuna geçmeden önce büyük izleyici anketimizin devam ettiğini ve bu linke tıklayarak 30 Nisan 2020 tarihine kadar oy kullanabileceğinizi bir kez daha hatırlatalım.

Bundan birkaç hafta önce EBU resmi bir açıklama yapmış ve 2020 Eurovision’un iptal edildiğini duyurmuştu. Takip eden günlerde iptal edilen yarışmanın yerine, şarkıcıları onurlandırmak için bir TV programı yapılacağını, ancak bu programın yarışma formatında olmayacağını da eklemişti. Mevcut ortamda yarışmanın iptalini elbetteki herkes yerinde buldu, fakat görünen o ki, Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki bir çok Eurovision sever resmi olmasa da bu seneki şarkılar için bir oylama yapılmasını ve bir şarkının 2020’nin galibi olarak belirlenmesini istiyor.

Sıkça dillendirilen görüş “hiç değilse bir video klip yarışması düzenlenmeli” şeklinde. Bu konu hakkında EBU’nun çok sayıda mail aldığını biliyoruz. Önümüzdeki haftalar Eurovision hayranlarının bu isteğinin karşılık bulup bulmayacağını gösterecek ama bazı ülkeler EBU’nun insafını beklemek yerine şimdiden harekete geçtiler bile.

İsveç’in SVT ve Almanya’nın Pro 7 kanalları alternatif Eurovision yarışmaları düzenleyeceklerini ve kendi birincilerini seçeceklerini zaten açıklamışlardı. Biz bu videoyu hazırlarken kendi Eurovision 2020 birincisini seçeceğini açıklayan ülkelerin arasına Avusturya da katıldı. 2020 şarkılarının öylece çöpe gitmesinin üzücü olacağını belirten Avusturya 14-16-18 Nisan’da 3 tv programı yayınlayacak. Avusturya’nın 2020 Eurovision birincisi ülkenin eski temsilcilerinden oluşan 10 kişilik bir jüri ve Avusturya halkının oylarıyla belli olacak.

Diğer yandan Melodifestivalen tecrübesi büyük olan İsveç’in yapacağı programlar da bizim için oldukça heyecan verici. SVT bir hafta boyunca Eurovision temalı programlarla karşımızda olacak. İsveç’in Eurovision haftası 9 Mayıs’ta “Eurovision’dan önce” isimli bir programla başlayacak ve bu programda 41 şarkının tamamı çalındıktan sonra izleyicilerin oylamasına sunulacak. 14 Mayıs’ta yayınlanacak “İsveç’in 12 Puanı” adlı programda ise ilk programdan finale kalan 25 ülke için yeni bir oylama yapılacak ve İsveçli izleyicilere göre Eurovision 2020’nin galibi belirlenecek. İsveç’in Eurovision haftası 16 Mayıs’ta EBU’nun “Europe Shine a Light” isimli programı ile son bulacak.

Detayları henüz tam olarak belli değil ama Almanya’nın Pro 7 kanalı da İsveç ve Avusturya gibi iptal edilen Eurovision’un yerine geçecek bir yarışma hazırlığı içerisinde. Program iptal edilen Eurovision ile aynı tarihte, yani 16 Mayıs’ta yayınlanacak. Şimdiye kadarki dedikodular bu yayının oldukça ciddi bir yarışma ve oylama içerebileceğini gösteriyor. EBU’nun yayınıyla aynı gün ekrana gelmesi başta bir dezavantaj gibi görünse de, anlamsız bir anma programı yerine yarışma izlemek isteyen izleyiciler için çok ilgi çekici bir alternatif olacaktır.

Bu programlarda her bir ülkenin kendi temsilcisini kayırıp kayırmayacağı veya diğer ülkelerden de puanlama istenip istenmeyeceği ayrı bir merak konusu. Önümüzdeki günlerde muhtemelen daha fazla detay ortaya çıkacaktır.

Bu gelişmelerden sonra bitti gibi görünen 2020 Eurovision sezonu hiç olmadığı kadar canlanmış oldu. Öyle ya da böyle bir veya daha fazla şarkıcı bu yılın Eurovision birincisi olacak. Bu sayede bizim anketimiz de yeniden anlam kazanmış oldu. Sizler de verdiğiniz oylarla Türkiye’nin 2020 Eurovision birincisini seçmiş olacaksınız.

Sonuç olarak, EBU Eurovision programına bir oylama eklememe konusunda ısrarlı olursa, ülkeler kendi programlarını yapıp kendi birincilerini seçecekler ve 2020 “çok birincili bir yıl” olacak. Bu da haliyle 2020’nin gerçek şampiyonunun kim olduğuyla ilgili bitmek bilmeyen bir tartışmanın başlamasına sebep olacak.

Sizce EBU bunca gelişmeye rağmen kafasını kuma gömmeye devam edecek mi? Görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşın.

EBU üzerindeki baskının bir kum tanesi kadar bile olsa artmasına katkıda bulunmak istiyorsanız, kanalımızın topluluk sayfasında yayınladığımız İngilizce mail taslağını orada belirttiğimiz adreslere göndererek EBU’ya toplu mail kampanyamıza katılabilirsiniz.

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.