Evde Çiğ Köfte Keyfi – BuMesele

Evde Çiğ Köfte Keyfi

Evde çiğ köfte olur mu demeyin baya güzel oldu 🙂 İsterseniz yeşillikle isterseniz lavaş arasında… yanında da koca bir bardak ayran. Siz de denemek isterseniz buyurunuz tarif geliyor. Yalnız ben biraz acı seviyorum diye acı yaptım siz sevmiyorsanız acı miktarını azaltabilirisiniz. (Tariflerin videolarına “bumutfak”youtube hesabından ulaşabilirsiniz.)

Malzemeler

✔1,5 su bardağı ince bulgur

✔1 su bardağı kaynamış su

✔1 yemek kaşığı isot

✔1/2 çay bardağı sıvı yağ

✔1,5 yemek kaşığı biber salçası

✔1/2 yemek kaşığı tuz

✔1/2 limonun suyu

✔1 yemek kaşığı kırmızı tatlı toz biber

✔1 soğanın suyu

Not: Bu ölçüler ile 23 adet videodaki büyüklükte çiğköfte yapmış oluyoruz.

Afiyet olsun…

Yapılışı

Bulguru bir kapta kaynamış su ile ıslatıyoruz, böylece bulgurlar şişmiş oluyor. Diğer yanda isotun içine de biraz kaynamış su döküp karıştıralım. Bundan sonra yapılacak tek şey malzemeleri (1,5 su bardağı ince bulgur, 1 yemek kaşığı isot, 1/2 çay bardağı sıvı yağ, 1,5 yemek kaşığı biber salçası, 1/2 yemek kaşığı tuz, 1/2 limonun suyu, 1 yemek kaşığı kırmızı tatlı toz biber, 1 soğanın suyu) karıştırıcınızın içine eklemek ve sabırla karıştırmak.

Yalnız robotunuzun gücüne göre karıştırma süreniz farklılık gösterebilir. Arada bir açıp kontrol etmeniz gerekir, bu şekilde yaparsanız yoğurmanıza bile gerek kalmıyor. Hazırlanan harcı buzdolabında yarım saat kadar tutup soğutun ve şekil verip yeşillikler ya da lavaşla servis edin.

Tekrar afiyet olsun.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.