Gelmiş Geçmiş En İyi SNES Oyunları – BuMesele

Gelmiş Geçmiş En İyi SNES Oyunları

90’lı yılların ilk yarısını kasıp kavuran ve 16 bit oyun jenerasyonunun tartışmasız galibi olan Nintendo’nun SNES* konsolu bir çok unutulmaz oyuna ev sahipliği yapmıştı. (*Super Nintendo Entertainment System) Bu yazımızda konsolun başarısında büyük pay sahibi olan bu oyunların bize göre en iyilerini sizler için derledik.
İlk 10 sırada yer verdiğimiz oyunlarla ilgili detaylı değerlendirmelerimize geçmeden önce bu liste için seçtiğimiz 21 oyunun bize göre sıralaması şu şekilde oluştu:

21- F-Zero

F-Zero

20- The Lost Vikings

The Lost Vikings

19- Contra III: The Alien Wars

Contra III: The Alien Wars

18- Mega Man X

Mega Man X

17- Final Fantasy IV

Final Fantasy IV

16- Super Castlevania IV

Super Castlevania IV

15- Super Mario All-Stars

Super Mario All Stars

14- Donkey Kong Country 2: Diddy Kong’s Quest

Donkey Kong Country 2: Diddy Kong’s Quest

13- Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars

Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars

12- Super Mario World 2: Yoshi’s Island

Super Mario World 2: Yoshi’s Island

11- EarthBound

EarthBound

10- Star Fox (1993)
Bu oyun tüm zamanların en önemli ve en iyi oyunlarından biri. Bu durum tartışmaya açık değil. SNES konsolunun gerçek anlamda ilk 3d oyununun çıktığı dönemde ağızları nasıl açık bıraktığını anlatmamıza gerek yok. O günleri yaşayanlar Star Fox’un nasıl bir devrim olduğunu bilirler. Ancak tüm bunları bir kenara bırakırsak, modern 3d oyunlara alışmış bünyelerde 30 yıl önce yarattığı etkiyi yaratmasını beklemek gerçekçi olmaz. Çok önemli bir oyun olduğu için ilk 10’a almanın adil olacağını, ancak çağ dışı kalmış grafiklerinden dolayı da daha yukarılarda yer vermenin yanlış olacağını düşündük.

Star Fox

 

9- Secret of Mana (1993)
Secret of Mana, SNES konsolu için Square tarafından (şimdiki Square Enix) yayınlanan 1993 yapımı bir aksiyon rol yapma oyunuydu. Oyun, konsoldaki en iyi rol yapma oyunlarından biri olduğu için listemizde 9. sırada yer verdik. Kuş bakışı perspektife sahip rol yapma oyunlarını seviyorsanız, SNES konsolundaki bir çok muadili gibi Secret of Mana da keyif alabileceğiniz bir oyun. Star Fox’un aksine bu oyunun (ve neredeyse tüm 2d oyunların) yıllanmış şarap gibi güzel yaşlandığını söyleyebiliriz.


Secret of Mana

 

8- Super Street Fighter II Turbo (1993)
90’lar Street Fighter’ın ve bütün dövüş oyunlarının altın çağıydı. Atari salonlarında en azından bir gün geçirmiş bütün oyuncular ne demek istediğimizi anlayacaktır. Farklı güçlü ve zayıf yanlarıyla birbirinden unutulmaz karakterlere sahip Street Fighter, dövüş oyunlarının bizce en iyisiydi. Street Fighter 2 Turbo ise konsollarda o güne dek görülmüş açık ara en iyi Street Fighter oyunuydu.

Super Street Fighter II Turbo

 

7- Final Fantasy VI (1994)
Tartışmaya açık olmakla birlikte Final Fantasy serisi rol yapma oyunları tarihinin en iyilerinden biri. SNES konsoluna gelen son Final Fantasy oyunu olan Final Fantasy VI ise bizce tartışmaya açık olmayacak şekilde serinin o güne kadar ki en iyi oyunu. 16 bit oyun jenerasyonuna dahil olan bu oyun, müzikleri, hikayesi ve grafikleriyle her konuda önceki oyunların üzerine koymayı başarmıştı. RYO türündeki oyunların uzun süreleri dikkate alındığında, bugün bu klasik oyunların tamamına vakit ayırıp oynamak hayatın rutinleri içinde neredeyse imkansız. Ama şunu söyleyebiliriz: eğer bu konsoldaki Final Fantasy oyunlarından sadece bir tanesine ayıracak kadar vaktiniz varsa, size tavsiyemiz bu oyun olur.

Final Fantasy VI

 

6- Super Mario Kart (1992)
Nintendo’nun efsane serilerinden biri hiç şüphesiz Mario Kart serisi. Serinin ilk oyunu olan Super Mario Kart açık ara konsoldaki en iyi araba yarışı oyunu. Hali hazırda tutmuş karakterleri alıp yarış oyunları türü ile harmanlamak bizce muhteşem bir fikirdi. Buradaki “bir çok karakteri bir araya getirip birbiri yarıştırma” fikri, sanıyoruz az da olsa Nintendo’nun bir başka serisi olan Super Smash Bros’a da ilham vermiştir.

Super Mario Kart

 

5- Donkey Kong Country (1994)
Oynanış olarak da çok iyi bir platform oyunu olan Donkey Kong Country’nin en güçlü yanı 16 bit olduğuna inanmakta güçlük çektiğimiz grafikleriydi. Bu oyunu ilk gördüğümüzde oyunun bir SNES oyunu olduğuna ihtimal vermemiştik. 32 bit jenerasyonuna aitmiş gibi duran oyun, görsel açıdan bir çağı kapatıp diğerini açmıştı.

Donkey Kong Country

 

4- Chrono Trigger (1995)
Final Fantasy serisi ne kadar iyi olursa olsun, SNES’in en iyi rol yapma oyunu bizce Chrono Trigger’dı. Oynanışı, karakterleri, grafikleri bir yana bu oyunun en güçlü yanı inanılmaz hikayesiydi. Spoiler vermek istemiyoruz ama şunu söyleyelim: oyunla ilgili her şey ait olduğu jenerasyon ile uyumlu şekilde 16 bit iken, hikayesi adeta 4K’ydı. Chrono Trigger’daki bol alternatif sona sahip komplike hikaye bugün bile bir çok oyunun ancak hayalini kurabileceği seviyedeydi.

Chrono Trigger

 

3- Super Metroid (1994)
Bu oyun aslında pekala birinci de olabilirdi. İlk 3 sırayı birbirinden ayırmak bizim için neredeyse imkansızdı ama bu listeyi ortaya çıkarabilmek için bir tercih yapmak zorundaydık. Listeyi farklı bir günde, farklı bir ruh hali içinde yeniden hazırlasak, kim bilir belki de o zaman bu oyunu birinci yaparız. Evet bu oyun o kadar iyi. Super Metroid oyun tarihinin en iyi oyunlarından biri. Bu oyun başlı başına bir tür. O kadar iyi ki, birkaç sene sonra PlayStation 1 için çıkacak olan Castlevania: Symphony of the Night gibi bir şahesere ilham vermiş olduğu için bile teşekkürü hak ediyor. Castlevania: Symphony of the Night gelmiş geçmiş en iyi Castlevania oyunuysa, bu durumu serinin diğer oyunlarından çok Super Metroid’e benziyor olmasına borçlu.

Super Metroid

 

2- Super Mario World (1991)
Super Mario’nun Nintendo için yerinin bambaşka olduğunu söylemeye bile gerek yok. Mario serisi hangi Nintendo konsolunda, hangi başlık altında olursa olsun, oynanış olarak her zaman en üst standartlara sahip olmuştur. NES konsolundaki ilk oyun adeta tek başına video oyun endüstrisini krizden çıkarırken, 3. oyun her alanda ilkinin üzerine koymuş, ve oyun mekaniklerini bugün bile modern sayılabilecek bir seviyeye çıkarmıştı. Bizlere Mario’nun kadim dostu Yoshi’yi tanıtan Super Mario World ise tam anlamıyla bir bağımlılıktı. Bu yazının yayınlandığı tarih itibarıyla yıl 2021, ve 1991 tarihli “Super Mario World” hala gelmiş geçmiş en iyi Mario oyunu.

Super Mario World

 

1- The Legend of Zelda: A Link to the Past (1992)
NES konsolunda başlayan Zelda efsanesi, SNES’teki bu versiyonuyla hem grafik, hem oynanış kalitesi olarak çıtayı bir hayli yükseltmişti. Bizce gelmiş geçmiş en iyi Mario oyunu olan “Super Mario World”u geçmek, ancak bu kadar kusursuz bir oyunun yakalayabileceği bir başarıydı. Söz konusu sadece oynanış olsaydı Super Mario World muhtemelen ilk sırayı alırdı. Zelda’yı bir adım öne çıkaran faktör, 1992 yılı için fazlasıyla zihin açıcı sayılabilecek olan hikayesiydi. Uçsuz bucaksız dünyaları, sağlam oyun mekanikleri ve unutulmaz müziği ile The Legend of Zelda: A Link to the Past, gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri.

The Legend of Zelda: A Link to the Past
Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.