Help Steps Nedir? Adımlarınızı Bağışa Dönüştürmek Nasıl Mümkün Oluyor? – BuMesele

Help Steps Nedir? Adımlarınızı Bağışa Dönüştürmek Nasıl Mümkün Oluyor?

Bu yazıda tamamen tesadüfen karşılaştığım ve daha önce adını hiç duymadığım bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Öncelikle söylemeliyim ki uygulama ile herhangi bir alakam yok ve bu bir tanıtım yazısı değildir. Sadece kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Üzülerek söylüyorum ki uzunca bir süredir çok az yürüyebiliyorum. Bütün gün evin içindeki koşuşturma dışında gerçekten yürümeyeli uzun zaman olmuş. Özel sebeplerin dışında bir de Mart ayında ortaya çıkan ve maalesef geçtiğimiz günlerde tekrar hortlayan salgın yürüyüşü hayatımdan iyiden iyiye çıkarmış oldu.

Ancak ‘Help Steps’ uygulamasından haberdar oldum ve yürümek için kendime çok güzel bir sebep buldum. İnsanlık için çok küçük ama benim için büyük bir adım oldu. Uygulama sayesinde bugün 3120 adım attım.

Şimdi size uygulamanın nasıl çalıştığından bahsetmek istiyorum.

Help Steps, gün içinde telefonunuz yanınızda iken attığınız adımları sayıyor. Buraya kadar artık kullanımı yaygınlaşan kol saatleri ya da akıllı telefonlarda olan sağlık uygulamaları gibi çalışıyor. Ayrıştığı kısım ise bu adımlarınızı günün sonunda birçok derneğe bağışlıyor olabilmeniz.

Kansersiz Yaşam Derneği, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Yeryüzü Derneği, Kızılay, Haçiko, İhtiyaç haritası, Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, SMA-DER, Eğitim Gönüllüleri gibi birçok dernek ve topluluk uygulamada yer alıyor.

Uygulamayı ios ya da google play dükkanlarından ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Sizden istediği bilgiler; adınız soyadınız, bir mail adresi ve telefon numaranız. Bu bilgileri girip telefonunuza gelen onay kodunu girdikten sonra uygulama çalışır hale geliyor. (Tabi akıllı telefonunuzdaki sağlık uygulamasının da telefonunuzda aktif halde olması gerekiyor.)

Ayrıca uygulamaya arkadaşlarınızı davet ettiğinizde ve onlar da sizin davet kodunuz ile kayıt olduklarında 50.000 adım hesabınıza yüklenmiş oluyor. 

Benim davet kodum olan FT15109959682 ile kayıt olan arkadaşlarım sayesinde 200.000 adım kazanmış oldum ve onları günün sonunda seçtiğim derneklere birlikte bağışlamış olduk. Umuyorum bu bağışlar gerçekten ulaşması gereken yerlere ulaşıyordur.

Attığınız adımları bağışlamadan önce uygulamadaki ‘Dönüştür’ butonundan adımlarınızı dönüştürmeniz gerekiyor. Bu butonda “HS Adımına Çevir (Reklam İzlenir)”ve “Bonus Video İzle (200 HS Kazan)” sekmelerini göreceksiniz. İlk sekmeye basarsanız yürüdüğünüz adımlar bir reklam izlediğinizde bağışlanabilir hale gelmiş oluyor. Bağış miktarınızı artırmak isterseniz de “Bonus Video İzle (200 HS Kazan)” sekmesine tıklayabilir adım ve buna bağlı olarak bağış miktarınızı artırabilirsiniz.

Adımlarınızı isterseniz günlük isterseniz biriktirip toplu olarak kullanabiliyorsunuz. Önemli olan gece 00.00 olmadan önce adımlarınızı HS adıma dönüştürmek. Bu dönüşümü yapmazsanız maalesef adımlar günlük olarak sıfırlanıyor.

En güzel kullanım alanı şüphesiz ki bağış yapabilmek. Ancak uygulama ilerleyen günlerde bu adımlarla sanal mağazadan alışveriş yapabilmenize, internet paketi ya da dakika satın alabilmenize, adımlarınızı arkadaşlarınıza aktarılabilmenize de imkan sağlayacak.

Peki 1 adım kaç TL?

Bunun tam olarak belli bir bedeli yok. Sistemde, kayıtlı kampanyaların hedef adımları hesaplanıyor ve hesaplanan bu adım sayısına ulaşıldığında sivil toplum kuruluşuna ya da bireysel ihtiyaç sahibine ihtiyacının karşılanması için belirlenen yardım miktarı yapılıyor.

Dediğim gibi kendi adıma birkaç adım atmaya beni teşvik eden bu uygulamayı ve gördüğüm kadarı ile işleyişiniz sizlere aktarmaya çalıştım. Sizler de kullanırsanız fikirlerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.