Kitapyurdu Sitesinin Kullanım Detayları – BuMesele

Kitapyurdu Sitesinin Kullanım Detayları

İnternetten alışverişi yıllardır kullanıyorum. Tabi mümkün olduğunca bilindik ve güvenilir olduğunu düşündüğüm sitelerden.

Kitap alışverişlerimi 2014 yılından beri yaptığım site, “kitapyurdu.com” ile ilgili size bazı bilgiler vermek istedim. Tüm kitapseverlerin işine yarayacağını düşünüyorum.

Öncelikle sitenin artılarını maddeler halinde sıralayalım;

 • Sitenin fiyatları, diğer bazı siteler ile karşılaştırdığımda oldukça uygun, hatta benim şu ana kadar gördüğüm en uygun site,
 • Kargo tutarı 75,00 TL üzerine ücretsiz olarak güncellenmiş. Önceki indirimli kargo olayını Ekim ayında bitirmişlerdi ancak, bu ay tekrar 40 TL üzerine kargo 2 TL kampanyasını başlatmışlar. Teslim noktalarından gidip alırsanız kargo her tutar alışverişiniz için ücretsiz. (Kasım 2018 itibarıyla)
 • Her ay düzenli alışveriş yapmanız durumunda özel müşteri oluyorsunuz ve zaten oldukça uygun olan kitap fiyatlarını, size özel “artı %5” indirimli olarak alabiliyorsunuz. (ekstra indirim, sitenin %90 ında geçerli, çok nadir bazı kitaplarda ekstra indirim olmayabiliyor.)
 • Bir de her alışverişte puan biriktiriyorsunuz. Kitapların fiyatına göre en az (kitabın fiyatı*2) kadar bir puan kazanıyorsunuz. Yani kitap 14 lira ise 28-30 arası bir puan ekleniyor puan hesabınıza. Ekstra puanlar nasıl toplanır onları da yazının devamında ayrıca anlatacağım.

Bu şartlarda alışverişinizi yaptınız. Alışverişinizi bitirmeden kampanyalar linkine tıklamanızı öneririm. Bu bölümde aşağıda saydığım fırsatlara ve daha fazlasına göz atabilirsiniz,

 • Hangi yayınevinin o hafta ekstra 4 kat puan verdiğini görebilirsiniz, (Yayınevi her hafta değişiyor)
 • Bazı yeni çıkan kitapların ilk 100 sayısı 2 TL-5 TL olabiliyor, bu fırsattan faydalanabilirsiniz,
 • Sınırlı sayıda olmak üzere, yazarlar tarafından imzalı kitaplara ulaşabilirsiniz,
 • Hangi yayınevlerinde % kaç indirim var görebilirsiniz.

Ekstra puanlar nasıl biriktirilir?

Şimdi alışverişi yaptığınız, kitabın puanını zaten kazandınız. Örneğin 14 TL’lik bir kitap aldınız. 28 puanı alım sırasında kazandınız.

 • Listelerim bölümünde, “satın aldıklarım” bölümüne tıklayıp aldığınız kitapları görebilirisiniz. Kitaplara tek tek tıklayarak sepete ekle butonunun altında “Okuyacağım”, “Okuyorum”, “Okudum” seçeneklerini göreceksiniz. Bunlardan birini işaretlerseniz 10 puan daha kazanıyor, ayrıca okuduğunuz ya da okuyacağınız kitapları takip ederek sanal kütüphanenizi de oluşturmuş oluyorsunuz,
 • Sonra, aynı kitabı beğeni durumunuzu gösteren “Yıldızla” ödülü var. Bunu yaparak hem okuduğunuz kitap ile ilgili geri bildirim yapmış oluyorsunuz hem de 10 puan daha kazanıyorsunuz,
 • Kitap ile ilgili yorum yapmak isterseniz, yorumunuzu yazıyor ve gönderiyorsunuz. Yorumunuz onaylanırsa, (bu bazen yoğunluğa göre birkaç gün sürebiliyor), 20 puan daha kazanıyorsunuz.

Yani 14 TL tutarında bir kitap satın aldığınızda, (1 TL kargo ödeyerek) karşılığında 68 puana kadar puan biriktirebiliyorsunuz.

*Aldığınız kitap 4 kat puan veren yayın evlerinden birine ait ise, bu puan 152 puana kadar çıkabiliyor. Satın alma sırasında normal puanı görüyorsunuz ancak, işlem bittiğinde puan kutunuzda 4 kat puan yansıdığını görüyorsunuz, endişe etmeyin.

Peki bu biriken puanlar ne oluyor?

SON PUAN ALIŞVERİŞİM

Sitedeki; “Puan Kataloğu” kısmında, puanlarınız ile alışveriş yapabileceğiniz kitaplar ve diğer ürünler yer alıyor. Bu şekilde kitap alırsanız 4,60 TL’lik kargo ücreti dışında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. (Ekim 2018 öncesi, bu tutar 2,95 TL idi, güzeldi. Zamlar Kitapyurdu’nu da vurdu maalesef.)Sitenin eksi bir yönü var, o da şu; biriken puanlarınız ile alışveriş yaparsanız aynı sepete başka bir ürün ekleyemiyorsunuz. Yani hem puanlı hem paralı alışverişi aynı anda yapamıyorsunuz.

Ben puanlı alışverişimi, en azı iki kitap alacak kadar birikene kadar bekletiyorum. Çünkü kitap sayısı fark etmeden 4,60 TL’lik kargoyu ödemek gerekiyor.

* Puanlı alışverişte eksik puanınız kalırsa, 100 puanı 1,00 TL ödeyip satın alarak da alışverişinizi yapabilirsiniz. Ben bu kısmını henüz kullanmadım ancak böyle de bir seçenek mevcut.

Ödeme Seçenekleri Neler?

 • Kredi Kartı,
 • Havale-EFT,
 • BKM Ekspres,
 • Kapıda Ödeme (4,72 TL ek hizmet bedeli var)

Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

Sitedeki “Yardım” bölümünden iletişime geçerseniz, hızlı bir şekilde dönüş alabiliyor ve iptal işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

*Bukoli adlı bir teslimat seçeneği daha vardı sitede ancak bir süredir göremiyorum. Adresinizdeki yakın “Bukoli” noktaları sayesinde evde olmayacağınızı düşündüğünüz dönemlerde oraya da teslimat yaptırabiliyordunuz.

 

 

 

Bunlar benim yıllardır kullandığım site ile ilgili düşüncelerim. Umarım işinize yarayacak bilgiler verebilmişimdir. Sizin de paylaşmak istediğiniz fikirleriniz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!
69 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.