“Kırmızı Saçlı Kadın” Orhan Pamuk – BuMesele

“Kırmızı Saçlı Kadın” Orhan Pamuk

Kitabın Yazarı: Orhan Pamuk

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 204

Arka Kapak Bilgisi

İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?
Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?
Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Kırmızı Saçlı Kadın’da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

1980’lerin ortasında geleneksel usulle kuyu kazan Mahmut Usta ile çırağı “küçük bey” Cem zor bir arazide su ararlarken, kasabanın hemen dışındaki sarı çadırda esrarengiz bir tiyatrocu kadın her gece eski masal ve hikayeleri yeniden anlatmaktadır.

Roman, bir yandan genç kahramanın aşk, kıskançlık, sorumluluk ev özgürlük duygularıyla derinden tanışmasını hikaye ederken, diğer yandan medeniyetler üzerinden babalar ve oğullar, “otoriterlik” ve birey olma konularını tartışıyor.

Kırmızı Saçlı Kadın’da okur Batı’ nın ve Doğu’ nun iki temel efsanesi Sophokles’ in Kral Oidipus’ u (babayı öldürmek) ile Firdevsi’ nin Rüstem ile Sührab’ ıyla (oğulu öldürmek) yeniden karşılaşacak ve kendine sıradan hayatlarımızın eski metinlerden ne kadar etkilendiği sorusunu soracak.

ksk

 

Kırmızı Saçlı Kadın / Orhan Pamuk

1980’ lerde Beşiktaş’ ın arkalarında yaşayan Cem, aslında yazar olmak istiyordu ancak yaşadıkları hayallerini yazar olmasını engelledi. Askeri darbe ile babasını bir daha göremeyen Cem’ in öğrendikleri, yaşadıkları, korkuları, suçluluk duygusu hepsi bu kitapta.

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’ un okuduğum ilk kitabıydı. Son olmadı da, ardından “Kafamda Bir Tuhaflık Var” ile devam etti. Okumayı seven herkesin okuması gereken bir yazar. Kendisinden; “Pamuk, en iyi kitaplarını Nobel’ den sonra yazan eşsiz bir yazar.” diye bahsedilmesini sonuna kadar hak ediyor.

Kitabın akıcı olup, okurken insanı yormaması ve hikayelerin birbirinin içinde bu kadar ustalıkla anlatılması yazarın Orhan Pamuk olmasından kaynaklanıyor sanırım.

Eserde geçen satırlardan;

“Sophokles suçlu muydu ya da Sührab? Rüstem mi haklıydı yoksa Oidipus mu? Ya da hiçbiri değil miydi?”
“İnsan hayatını pişmanlıkların ya da şüphelerin üzerine kurabilir mi? “Hayat efsaneyi tekrar eder” gerçekten eder mi?”
“İnsan kendi mezarını kazar mı? …”

Bu yazıyı paylaşın!
Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.