Lens Solüsyonları Karşılaştırması – BuMesele

Lens Solüsyonları Karşılaştırması

On beş yıldır miyop olarak devam ettiğim hayatımın, ilk altı yılında hiç memnun olmayarak gözlük kullandım. Son dokuz yılında ise lens kullanıyorum. Şimdi “lens kullanıyorum” diyebiliyorum ancak lensle tanıştığım ilk ayı sanırım asla unutamayacağım.

O nasıl bir eziyettir kullananlar ya da teşebbüs edenler sanırım bana hak vereceklerdir. Batma mı dersiniz, düşme hissi mi, yanma mı, kaşınma mı, göz kızarıklığı mı!

Lens kullanımı faydalı mıdır bilemiyorum, açıkçası zannetmiyorum. Çünkü bu güne kadar sayısını hatırlamadığım kadar göz doktoruna gittim ve %90’ı gözlüklüydü. Lens’i tavsiye eden doktorla da ben pek karşılaşmadım. “İlle de kullanacaksanız şu şekilde kullanmanızı tavsiye ederim” gibi tavsiyeler dinledim her birinden. İlk kullanmaya başladığınızda bu tavsiyelere oldukça uyuyorsunuz tabi. Ancak zaman geçtikçe ve alıştıkça biraz ödün verilmeye başlanıyor.

Peki bu tavsiyeler neler?

  • En önemli uyarı temizlik konusu. Lensi gözünüze takmadan önce ya da çıkartırken mutlaka ellerin dezenfekte edilmiş olması çok önemli,
  • Lensi takarken solüsyondan çıkarılan lens, avuç içindeyken tekrar birkaç damla lens solüsyonu ile temizlenirse daha rahat bir kullanım sağlarsınız,
  • Tercih ettiğiniz lens gece gündüz kullanımına uygun değilse, gece yatmadan önce mutlaka çıkartılmalı ve solüsyonda bekletilmelidir,
  • Lenslerin günlük, haftalık ve aylık gibi türleri oluyor. Hangisi kullanılıyorsa süresine özen gösterilmesi gerekiyor,
  • Göz kurumalarına karşı suni göz yaşı kullanılması da oldukça faydalı.

Bu önerilere uyulduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

Tabi bunlar genel tavsiyeler. Herkesin göz yapısı farklı olduğundan, (daha hassas olanlar olabilir) zamanla kendi kullanım koşullarınızı da geliştirebilirsiniz.

Kullandığınız lenslerin bakımı için kullanılan solüsyon da herkes için farklılıklar gösterebilir. Bugüne kadar dört farklı lens solüsyon markası denedim ve bunları sizlerle paylaşmak istedim. Doğru lens solüsyonunu bulmak kadar kullandığınız lens markası ile uyumlu olması da çok önemli.

1- Solo Care Aqua ® 360 ml; Acuvue Oasys marka lens ile birlikte kullandığım ilk lens solüsyonu idi. Şunu söyleyebilirim ki; alışma sürecim çok zorlu geçse de sonrasında çok rahat ettim. Bir süre sonra eczanelerde bu ürünün bulamamaya başladım ve başka bir marka denedim.

Ambalaj İçeriği: 1 Adet 360 ml Solüsyon, 1 Adet Lens Saklama Kabı.

2- Renu Multi Plus 360 ml; ikinci olarak denediğim solüsyondur. Yine Acuvue Oasys marka lenslerim ile birlikte kullandım. Bausch&Lomb markasının bir ürünü. Başlarda gözlerimi oldukça yaktı, uzunca bir süre alışmakta zorluk çektim.

Ambalaj İçeriği: 1 Adet 360 ml Solüsyon, 1 Adet Lens Saklama Kabı.

3- Biotrue 300 ml; Bausch&Lomb Soflens marka lens kullandığım kısa dönemde Biotrue solüsyonunu denedim. Bu ürün de Bausch&Lomb  markasının bir ürünü. Daha kolay uyum sağladım ve herhangi bir yanma yaşamadım. Ancak burada solüsyonda yaşamadığım sıkıntıyı lenste yaşadım. Bu lens Acuvue Oasys marka lense göre daha kalın bir lens ve kullanımı oldukça zor.

Ambalaj İçeriği: 1 Adet 300 ml Solüsyon, 1 Adet Lens Saklama Kabı.

4- Opti-Free Express 355 ml; son olarak kullandığım lens solüsyonu. Acuvue Oasys marka lenslerime geri döndüm ve bu defa hiçbir yanma ya da herhangi bir sorun yaşamadım. Solo Care Aqua’dan sonraki lens solüsyonumu buldum.

Ambalaj İçeriği: 1 Adet 355 ml Solüsyon, 1 Adet Lens Saklama Kabı.

Biraz da kullandığım lens solüsyonlarının fiyat aralığından bahsedeyim. Seneler önce Solo Care Aqua’yı eczanelerden 35 liraya alıyordum. Aslında oldukça yüksek bir ücret. Çünkü kullansanız da kullanmasanız da tavsiye edilen kullanım süresi, ambalaj açıldıktan sonra 3 ay.

Şimdilerde ise lens solüsyonlarımı daha makul fiyatlardan satın alıyorum. Eczanelerde yine aynı yüksek fiyatlardan satılıyor. Çok acil bir durum olmadıkça, alışverişimi internetten yapıyorum ve ürünü yarı fiyatına ya da daha ucuza almış oluyorum.

Güvenilir sitelerden sizler de daha uygun fiyatlara alışverişinizi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise, ürün ilanlarında son tüketim tarihinin fotoğraflanmış halini görmek.

Sağlıklı günler dilerim.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.