“Murakami’nin Kedisi” Aylin Oflaz – BuMesele

“Murakami’nin Kedisi” Aylin Oflaz

Kitabın Yazarı: Aylin Oflaz

Yayınevi: Doğan Kitap

Kitap Türü: Roman

Yayım Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 141

Arka Kapak Bilgisi

Murakami’nin Kedisi, Beyoğlu’ndan Prag’a, pagan büyülerinden psikanalize uzanan geniş bir yelpazede, sayfalardan adeta fırlayan renkli karakterleri ve soluksuz okunan akıcılığıyla büyülü bir roman.

O an kendime geldim, resmen ve fiilen Murakami’nin pek mühim kedisini çalmış bulunuyordum. Oh olsun! İçimi bir huşu kapladı, bir kedi çaldığım için kendimi böylesine iyi hissedeceğim hayatta aklıma gelmezdi.

Senaryo yazarı Lal, eşi Umut’a öfkelenip ardına bakmadan evi terk etti. Kendini Beyoğlu’nda, St. Antoine Kilisesi apartmanlarında buldu. Çok sevdiği yazar Haruki Murakami’nin Pera Palas’ta yapılacak bir panel için İstanbul’da olduğunu öğrenince kulaklarına inanamadı. Otele geldiğinde kapıda bir kargaşa vardı, biricik Murakami ise suratını asmış, lobide öylece oturuyordu. Edebiyat devinin kedisi yer yarılmış, içine girmişti!

Murakami’nin Kedisi, Beyoğlu’ndan Prag’a, pagan büyülerinden psikanalize uzanan geniş bir yelpazede, sayfalardan adeta fırlayan renkli karakterleri ve soluksuz okunan akıcılığıyla büyülü bir roman.

Murakami’nin Kedisi / Aylin Oflaz

Kitabı ilk gördüğümde, yazarı nereden tanıyor olabilirim diye düşündüm ve baktım ki kendisi Galip Derviş senaristlerinden. Karar verip almam için yeterli bir neden oldu ve hiç hayal kırıklığına uğramadım.

Serinin ilk kitabı. Bu da Aylin Oflaz’ın yazdıklarının devam edeceğini ve kendi adıma severek okuyacağımı gösteriyor.

Karakterler birbiriyle öyle güzel konuşuyor ki bir film izliyormuş gibi kişilerle birlikte olayları adeta yaşıyorsunuz.

Murakami’nin kitaplarını seven sevmeyen, Murakami’den haberi olan olmayan herkesin severek okuyacağını düşündüğüm  entersan bir konu ele alınmış ve çok güzel işlenmiş. Anlatımı başarılı ve hızlı okunabilecek, keyifli bir kitap.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Kedilerin sahiplerine yüklediği karma, anne ve çocuk arasında bile yoktur.”

“Bu kedi… Eğer sezgilerim beni yanıltmıyorsa… Medyumistik yeteneklere sahip bir kedi…”

“Hikayeler anlatıyor bu … Nefis, dünya hikayeleri… Kadınlar, erkekler, kediler, köpekler, kuşlar, aşklar, savaşlar ve ölüm.”

“Denir ki Prag, şeytanın yeryüzüne düştüğü şehirdir.”

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.