“Nohut Oda” Melisa Kesmez – BuMesele

“Nohut Oda” Melisa Kesmez

Kitabın Yazarı: Melisa Kesmez

Yayınevi: Sel Yayıncılık

Kitap Türü: Öykü

Yayım Yılı: 2019

Sayfa Sayısı: 125

Arka Kapak Bilgisi

Mekânın  hunharca  talan  edildiği,  bir  yere  ait  olmanın  zorlaştığı,  hususi  ya  da kolektif  belleğimizin sıfırlandığı  zamanlarda,  yerleşmenin,  kendine  bir  ev  icat
etmenin ve kök salmanın insaniyeti üzerine öyküler…

Melisa Kesmez üçüncü kitabı Nohut Oda’da insanın bitmek bilmeyen yuva arayışına bir güzelleme yaparken, içimizde büyüttüğümüz, bazen kadim bir yara  gibi sürekli
sızlayan,  bazen  de  eski  şiddetini  yitiren  öfke  ve  hesaplaşmaların  hemen  yanı başında aşkın ve inceliklerin filizlendiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere…Nohut Oda / Melisa Kesmez

Yazarın üçüncü kitabıymış, çok da bilmeden tesadüfen aldım diyebilirim. Yazarla da bu kitabı ile tanıştım. ‘Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz’ ve ‘Bazen Bahar’ adlı diğer kitaplarını da uzun okunacaklar listeme ekledim. Yazarın yüreğe dokunacak tarzdaki anlatımını çok sevdim.

Kitabın çok sade ve bir o kadar da kuvvetli bir anlatımı var. Beş hikayeden oluşan eserin ilk hikayesi ‘Kalanlar’da birkaç sayfa ne olacak nereye bağlanacak diye merak ettim, hemen beni içine alamadı kitap. Ancak ilk hikayeyi bitirince öyle güzel anladım ki kitapta beni nelerin beklediğini, hiç vakit kaybetmeden ve elimden bırakamadan okudum.

‘Kalanlar’, ‘Son Bir Çay’, ‘Annemin Çadırı’, ‘Görüşürüz’ ve ‘Kız Kardeşim Handan’ bu güzel kitaptaki hikayelerin isimleri. Benim için hepsinin adı ‘Kalanlar’ olabilirdi. Çünkü hepsinde ‘Kalanlar’ ve ‘Gidenler’ var, tıpkı hayatta olduğu gibi. Hüznü, kederi, yalnızlığı, dostluğu, umudu, umutsuzluğu ve daha birçok hissi bir arada barındıran, çok başarılı ve okunulası bir kitap oldu benim için.

Öykü kitaplarını sevenlerdenseniz hiç vakit kaybetmeden, öykülere şans vermemişlerdenseniz okumaya başlamak için tercih edebileceğiniz bir kitap. İyi okumalar dilerim. Okuyanların yorumlarını da beklerim.Eserde Geçen Satırlardan;

“Ayaklarınızın altında bir zemin yok artık. Bir çatımız da. Gelecek yok. Geçmişin izleriyse çoktan silinmeye başladı. Aşk, bize bu sonsuz boşlukta ev olacak tek şey.”

“Sonuçta her şeyin değil ama pek çok şeyin gerçekliği senin kendini neye inandırdığınla ilgiliydi.”

“Doğum günleri, bayramlar, yılbaşları bir bir geçerken kimsenin kimseyi aramaması bir süre sonra garip gelmemeye başladı önce. Birbirimizin yörüngesinden öyle çıktık ki, arayıp sormanın büyük bir olaya dönüşeceği o hazin noktaya vardık en sonunda.”

“Onu ara sıra herkesten gizli özlediğimi biliyordum. Ama özlediğim o muydu, onun yanındaki kendim miydi, yoksa o eski güzel günler miydi, karar vermesi zordu.”

“İnsan galiba sadece görüşmeyeceklerine görüşürüz diyor. ‘Tabii,’ diyor asla arayıp sormayacağı insanlara, ‘mutlaka görüşelim’… ”

“Bir insanı kaybedince anlıyorsun, kaybettiğinin yalnızca o olmadığını. Onun yanındaki seni de kaybediyorsun, ona anlatacağın şeyleri de… ”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.