Saç Dökülmesine Çözüm – BuMesele

Saç Dökülmesine Çözüm

Benim de sonbaharın gelmesi ile muzdarip olduğum bir konu. Yapraklar gibi sizin de saçlarınız bolca dökülüyorsa, biran önce saç dökülmesini en aza indirmek ya da kurtulmak istiyorsanız bu yazı tam da sizin için. Denediğim ve bildiğim bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

Oldukça pahalı bakımlar yapmak yerine evde daha cüz’i maliyetlerle ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, size uygun olabilecek önerilerime bir göz atın. Sadece inceleyin ve size en uygun olduğuna karar verdiğinizi uygulayın.

aloe-vera

Aloe Vera; Yeşil kabuk bölümü ve Aloe jeli bölümü olmak üzere iki bölümden oluşan bitki, cilt ve saç bakımında bolca kullanılmakla birlikte, besin tamamlayıcısı olarak da kullanılmaktadır. Saç dökülmesinde saç derisine yapılacak bakımın etkisi büyük, Aloe vera bitkisi de saç derisine ve saça oldukça faydalı, iyi gelen bir bitki. Hem saç dökülmenizi azaltır hem yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Aloe vera jelini saç derinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Ayrıca şampuanlarda da aloe veralı olanları tercih etmenizi öneririm.

biberiye

Biberiye Yağı; Çayı özellikle sindirim sistemine faydalı olan bitkinin yağı, cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Cilt temizliğinde oldukça faydalıdır. Mikrop kırıcı özelliği vardır. Saç derisinin dezenfekte olmasını sağlar. 4-5 damla biberiye yağını bir yemek kaşığı badem yağı ile karıştırıp saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 30-45 dakika arasında bekletin, saç diplerinizin dezenfekte olduğunu hissedeceksiniz.

corekotu

Çörek Otu Yağı;Çörek otu yağı mucizevi bir yağ olarak bilinmektedir. Çörek otu yağı ile ilgili yazdığımız “Çörek Otu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler” başlıklı yazımızdan tüm faydalarını ve kullanımı ile ilgili tariflere ulaşabilirsiniz. A, B1, B2, B6, E, C vitaminleri ile beta karoten açısından oldukça zengin olan çörek otu saç dökülmesine karşı oldukça faydalı. Çörek otu yağını, tıpkı biberiye yağı gibi masaj yoluyla kullanabilirsiniz.

hint-yagi-bitkisi

Hint Yağı; Hint yağının uzun yıllardan beri saç dökülmesi, saç bakımı, kirpik ve kaş bakımı için kullanıldığı bilinmektedir. Hint yağı ile yapılan bakım saç kıran rahatsızlıkları önlenmektedir. Tatlı badem yağı ve Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Saçların hızlı uzamasını ve canlanmasını sağlar.

Saç derisinde oluşan hasar zamanla saçlarınızın dökülmesine neden olur, mantar ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde derinize masaj yaparak uygulayın, 15 dakika bekletin ve saçınızı yıkayın. Faydasını göreceksiniz.

susam-yagi

Susam Yağı; Susam yağı, hint ve badem yağı ile karıştırılarak kaş, kirpik ve saçlara uygulanabilir. Saç kırılmalarını engeller, dökülen saçların dökülmesini engeller ve selülit için oldukça faydalıdır. Susam yağı saç derisinde kan dolaşımını artırır ve saç uzamasını hızlandırır.

sac-dokulmesi

Benim favori tarifim;

Çörek otu yağı, hint yağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı  ve badem yağı beşlisi. Hepsinden eşit oranda (saçınızın uzunluğuna göre) karıştırıp saç derinizden başlayarak uygulayın, uçlarına doğru yedirebildiğiniz kadar yedirin. En az bir saat bekletin. (Ne kadar uzun kalırsa o kadar iyi olur ben yaklaşık 4 saat beklettim) Şampuanınız ile yıkayıp durulayın. Ben daha ilk denememde saç dökülmem yarı yarıya azaldı. Farkı kısa sürede hissedeceksiniz, ben daha etkili bir saç maskesini bugüne kadar hiç yapmadım 🙂 Kesinlikle denemelisiniz. Başka önerilerde tekrar görüşmek üzere…

Bu yazıyı paylaşın!
2 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.