Şimdiye Kadar Kayıp Olan Bir Tomb Raider Oyunu Ortaya Çıktı. – BuMesele

Şimdiye Kadar Kayıp Olan Bir Tomb Raider Oyunu Ortaya Çıktı.

Tomb Raider’ın orijinal geliştiricisi olan Core Design’ın aslında 2006 yılında, 1996 yapımı ilk oyunun bir yeniden yapımı üzerinde çalıştığını, fakat yayıncının Tomb Raider Legend’ın geliştiricisi Crystal Dynamics ile yola devam kararı almasından sonra projenin iptal edildiğini biliyorduk.

Geçtiğimiz günlerde Core Design’ın üzerinde çalıştığı ve hiçbir zaman tamamlanamayan bu oyunun oynanabilir alfa bir versiyonu Internet Archive sitesi tarafından yayınlandı. İngilizce bilenler oyunu oynamak için buradaki talimatları takip edebilirler. Bizim göz attığımız kadarıyla oyun Lara’nın herhangi bir düşmanla karşılaşmadığı ve sadece orijinal oyunun güncellenmiş Peru bölümlerinde gezinmesinden ibaret olduğu için kendinizi zahmete sokmak yerine aşağıdaki oynanış videosunu izleyebilirsiniz.

Videoda gördüğümüz kadarıyla iptal edilen Core Design versiyonu, bizim oynama şansı bulduğumuz Crystal Dynamics yapımı Anniversary’ye kıyasla 1996’daki orijinal Tomb Raider oyununa daha sadık bir yeniden yapım olacakmış. Ancak “Tomb Raider: Legends” motoru kullanılarak yapılan Anniversary’ye göre daha demode bir oyun olduğu da açıkça belli oluyor.

Serinin bazı fanları ilk oyuna daha sadık bir yeniden yapımı tercih ettiklerinden Core Design’ın bu versiyonunun iptal edilmesini eleştirmiş olsalar da, bizce yayıncının kararı doğru bir tercih olmuş.

Crystal Dynamics’in 10. yıl versiyonunun tercih edilmesi sonrasında iptal edilen bu oyun, Sony’nin mobil oyun konsolu PSP için planlanmıştı. İptal sonrası oyun dosyaları bir Indiana Jones oyununa dönüşecekken, daha sonra o projenin de iptal edilmesiyle Core Design’ın bu oyunu tarihe karışmıştı.

“Shadow of the Tomb Raider” sonrası bekleyişe geçen fanlar yeni bir oyun için bir süre daha bekleyecek olsalar da, yayınlanan bu video ve oyun ile en azından güzel bir nostalji turu yapabilirler.

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.