Yeni Bir Tomb Raider Oyunu mu Geliyor! – BuMesele

Yeni Bir Tomb Raider Oyunu mu Geliyor!

Bir Sonraki Tomb Raider Oyunu Ne Zaman Çıkacak?

Bu soru 2018’de çıkan “Shadow Of The Tomb Raider” sonrası serinin hayranları tarafından cevabı en çok merak edilen soruların başında geliyor. Serinin ağır fanatiklerini ne kadar tatmin eder bilinmez ama oyunun yayıncısı olan Square Enix kısa bir süre önce twitter’dan yaptığı paylaşımda yeni bir Tomb Raider oyununun haberini verdi.

Bu paylaşıma göre Tomb Raider serisinin bir sonraki oyunu başta ios ve android olmak üzere mobil platformlar için çıkacak. Fragmana göre, Lara Croft bu oyunda alıştığımız dayanıklı ve güçlü kadın karakterden farklı olarak, çocuklara yönelik çizgi filmleri andıran daha sevimli bir görünümde tasarlanmış. İsmi “Tomb Raider Reloaded” olan oyun bu yazı yazıldığı sıralarda Google Play üzerinde ön erişime açık olarak yayınlanmıştı. Eğer telefonunuz uyumlu ise oyunu geliştirme aşamasında indirip deneyebilirsiniz.

Bizim gördüğümüz kadarıyla bu oyunun oynanış olarak ana Tomb Raider serisi ile hiç bir benzerliği yok. Belki biraz izometrik perspektife sahip “The Guardian of Light” ve “The Temple of Osiris” oyunlarını anımsatıyor ama onlara kıyasla bile serinin hayranlarını tatmin edecek bir oyuna benzemiyor.

Eğer bunun bir Tomb Raider oyunu olduğunu söylememiş olsalar gayet sıradan ve özelliksiz bir mobil oyundan ne farkı olduğunu anlamakta zorlanırdık.

Bize göre Square Enix AAA oyunlara kıyasla daha az terletip daha çok kazanç getiren mobil oyunların cazibesine kapılmış ve böyle bir maceraya girmiş. İndirip oynaması ücretsiz olacak olan bu oyunda çok sayıda uygulama içi satın alma opsiyonu görmeye hazır olun.

 

Maddi olarak şirket açısından umulan sonuçları verip vermeyeceğini bilemeyiz ancak bu oyun kesinlikle konsol ve PC oyuncularının beklediği AAA oyun deneyimi değil.

Peki bu oyuncuların umduğu Tomb Raider oyunu gelecek mi? Gelecekse ne zaman gelecek? Biz bu konuda biraz tahmin yürütmek istiyoruz. Şunu belirtelim: bununla ilgili internette herhangi bir duyum yada duyuru yok. Ne yayıncı Square Enix ne de daha önceki oyunlarda imzası bulunan Crystal Dynamics ve Eidos-Montréal’den herhangi bir açıklama gelmiş değil. Bu sebeple altı boş bir umut pompalamak istemiyoruz. Ancak bizce bütün ipuçları bu yıl yeni bir Tomb Raider oyunu görme ihtimalimizin hiç de düşük olmadığına işaret ediyor.

Öncelikle 2021 Tomb Raider serisinin 25. yılı. Oyunun yapımcıları 10. ve 20. yıllarda özel versiyonlar yayınlamışlardı. 25. yıla özel bir oyun veya oyunlarla karşımıza çıkmaları bizim için sürpriz olmaz. 25. yılın mobil bir oyunla geçiştirileceğini sanmıyoruz.

PS Plus’ta ve çeşitli platformlarda “Shadow of the Tomb Raider” başta olmak üzere son üçlemedeki oyunların ücretsiz olarak verilmiş olması yeni bir oyun öncesi hayran tabanını büyütmek amacıyla yapılan bir promosyon olabilir. Farklı yayıncıların daha önce bu yolu izlediğini defalarca gördük.

Tomb Raider evreninde 25. yılın aslında önemsendiğini gösteren bir başka ipucu da pandemi koşulları nedeniyle ertelenmek zorunda kalan sinema filminde gizli. Başrolünde Alicia Vikander’ın olduğu Tomb Raider 2 filmi başlangıçta 2021’de gösterime girmek üzere planlanmış ancak belirsiz bir tarihe ertelenmek zorunda kalmıştı.

Pandeminin gelecek oyunları da aynı şekilde etkileyip etkilemediğini bilmiyoruz ama en kötü ihtimalle bir sonraki oyun veya oyunlara ilişkin açıklama ve duyuruların bu sene yapılacağını düşünüyoruz. Bu anons yepyeni bir oyun hakkında da olabilir, 90’lı yıllardaki oyunların Crash Bandicoot tarzı güncel grafiklerle tekrar piyasaya sürülmesi ile de ilgili olabilir. Bir ara mobil uygulama dikkanlarında yer alan orijinal Tomb Raider oyunlarının geri çekilmiş olması da bu konudaki şüphelerimizi arttırıyor.

Bütün bunları hesaba kattığımızda 2021 Tomb Raider açısından sürprizlerle dolu bir yıl olabilir. Sizin de bu konudaki düşüncelerinizi yorum kısmında okumak isteriz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.