Unutulmayan Yeşilçam Filmleri Top 10 – BuMesele

Unutulmayan Yeşilçam Filmleri Top 10

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak film sektörü de gelişiyor elbette. Ancak ne kadar gelişirse gelişsin benim için Yeşilçam filmleri bir başka diyenler için bumesele.com’a göre hazırlanan “Unutulmayan Yeşilçam Filmleri Top 10” listesini sunuyoruz.

Sizin en sevdiğiniz, unutmadığınız Yeşilçam filmleri hangileri?

10- Köyden İndim Şehire, “Salak Milyoner” filminin devamı olarak 1974 yılında çekilen film, Arzu Film yapımıdır. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in, senaristliğini Zeki Alasya ve Sadık Şendil’in yaptığı film, buldukları altınları bozdurmak için Kayseri’den Ankara’ya gelen 4 kardeşin komik hikayesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Tekin Akmansoy, Perran Kutman, Mine Mutlu ve Meral Zeren gibi unutulmaz isimler yer alıyor.

Filmin akla ilk gelen ve unutulmaz sahnesi, Zeki Alasya’nın filmdeki altın sayma sahnesidir. 1,2, 3 …. 9996, 9997, 9998, 9999…

9- Mavi Boncuk, Yönetmenliğini ve yapımcılığını Ertem Eğilmez’in üstlendiği film 01 Ocak 1975 tarihinde vizyona girmiştir. Başrollerinde Emel Sayın, Tarık Akan, Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe ve Perran Kutman gibi başarılı oyuncuları bir araya getiren film Arzu film yapımıdır. 6 arkadaşın Emel Sayın’ı kaçırma hikayelerinin anlatıldığı film listemizin dokuzuncu sırasında.

8- Bizim Aile; Ergin Orbey’in yönetmenliğini üstlendiği 1975 yapımı Türk filmi listemin sekiz numarasında. Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan ve Itır Esen’in başrollerini paylaştığı film “Yaşar Usta” nın fabrikatör Saim Bey ile konuşma yaptığı, gözlerde yaşlanmaya sebep olan sahnesiyle hafızlara kazınmıştır.

“Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın, paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak. Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak. Ama nasıl yakışmaz. Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey. Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm, ben, Yaşar usta. Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun. Dokunma artık aileme, dokunma çocuklarıma, dokunma oğluma, dokunma gelinime. Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile.”

7- Selvi Boylum Al Yazmalım; Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın, senaristliğini Ali Özgentürk’ün yaptığı film 1977 yapımıdır. Müziklerini Cahit Berkay’ın yaptığı, Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlanan film, unutulmayan Türk Filmleri listemizde yedinci sırasında.

6-Süt Kardeşler, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Gulyabani” isimli eserinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapmıştır. 1976 yapımı filmde Adile Naşit, Şener Şen, Ali Şen, Ayşen Gruda, Hale Soygazi ve Halit Akçatepe yer alıyor.

5- Ah Nerede; 1975 yapımı filmde Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun başrolleri paylaşmıştır. Adile Naşit, Halit Akçatepe, Hulusi Kentmen gibi Yeşilçam’ın sevilen oyuncularını bir araya getiren filmin senaryosu Sadık Şendil’e aittir. Memleketlerinden İstanbul’a sözde okumak için giden üç erkek kardeşin, İstanbul’da aslında neler yaptığını konu alan romantik komedi filmi müziği ile de unutulmayanlar arasında. “Ah Nerede Vah Nerede” adlı parçayı Füsun Önal seslendiriyor.

4- Tosun Paşa; Senaryosunu Yavuz Turgul’un yazdığı, yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı film 1976 yapımıdır. Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda ve Müjde Ar’ın bir araya geldiği, her defasında keyifle izlediğim Yeşilçam filmi, listemizin dördüncü sırasında. “Ya Lütfücüğüm ben hepsini yapıyorum da gözlerimden ateş çıkartamıyorum, o nasıl oluyor.” cümlesi filmden aklıma gelen ilk replik.

3- Gülen Gözler; Yine bir Ertem Eğilmez yönetmenliği. 1977 yapımı film listemizin üç numarasında. Dönemin en güzel filmlerinde yer alan sağlam kadro, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar, Ayşen Gruda ve Itır Esen bu filmde de bir arada. Sanırım Vecihi’nin, gerek sahneye fırlayıp şarkı söyleyerek, gerek eve uçak ile girerek Fikret’i istediği sahneler unutulmayanlardır.

2- Neşeli Günler; Zirve ortağı film, Neşeli Günler, diğer bir deyişle “Atma Ziya” listemizin iki numarasında. Turşuculuk yapan bir karı kocanın, turşunun limondan mı yoksa sirkeden mi yapıldığı konusunda düştükleri anlaşmazlık nedeniyle ayrılıkları ile başlayan film 1978 yapımı. Ziya rolündeki Şener Şen’in filmdeki iki sahnesi unutulmayan Yeşilçam sahneleridir. Birisi, yeğenlerine “Aslan avı” anlatırken çakı ile aslan öldürmesi diğeri de kahvede “gibicibicis” marka jileti satma çabası.

Selim Naşit’i kurban olarak seçen Ziya jileti anlatırken, “İngiltere kralı, rahmetli başkan Kennedy, taçsız kral Pele, Backenbauer, kaleci Mayer, Nadia Komanaçi, Brigitte Bardot, Fenerbahçeli Cemil” in de bu jileti kullandığını iddia eder.

1- Hababam Sınıfı, 1974 yapımı film, listemizin bir numarasında. Kemal Sunal, Münir Özkul, Şener Şen, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Sıtkı Akçatepe, Muharrem Gürses gibi unutulmaz isimleri bir araya getiren film, kadrosu, müzikleri ile kaç yıl geçerse geçsin en sevilen film olacak sanırım. Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Hababam Sınıfı Güle Güle, Hababam Sınıfı Hababam Sınıfı Üç Buçuk, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı seri olarak çekilen diğer filmleridir. Hepsi güzel filmler olmakla birlikte serinin ilk filmi listemizin bir numarasında.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir