1 litre süt ve yarım limon suyu ile neler yapabiliriz? – BuMesele

1 litre süt ve yarım limon suyu ile neler yapabiliriz?

Daha önce sizlere lor ve labne peynirinin yapılışını yazmıştım. Bu kez de bir litre manda sütü ile üç farklı lezzeti nasıl yapacağımızı paylaşacağım. Sadece iki malzeme ile bebeklerinize çok sağlıklı ve lezzetli tatlar sunacaksınız. (Tarifin videosu için @bumeselemutfak instagram linkine tıklayabilirsiniz.)

♨Malzemeler♨
✔1 lt manda sütü (istediğiniz süt olur manda sütü olumca peynir daha kıvamlı oluyor)
✔1/2 limonun suyu

♨Yapılışı♨

1 litre manda sütünü önce kaynattım. Sütü kaynattıktan sonra ben bir gece de buzdolabında bekletiyorum. Üzerindeki kaymağı sabah topluyorum. Hepsini sizler için tarttım. Tam 125 gr kaymak çıktı, cam bir kaba koyup buzdolabına kaldırdım.

Kalan sütü ısıtıyorum. Yanlarında kabarcıklar çıkmaya başlayınca yarım limonun suyunu sıkıp sütü kesiyorum. (Limon sulu değilse bir limon da olur. 2-3 yemek kaşığı kadar yetiyor.)

Kesilen sütü bir iki dakika daha kaynatıyorum ve peynirleri bir süzgeçle süzüyorum. Altında kalan da pis gibi peynir altı suyu.

115 gr lor peyniri ve 640 ml de peynir altı suyu elde ettim. Bebeğiniz için çok sağlıklı bu üç ürünü yapmak isterseniz denemeyi ve beni etiketlemeyi unutmayın. Şimdiden afiyet olsun.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.