“Amadeus” Sahneyi Salladı! – BuMesele

“Amadeus” Sahneyi Salladı!

Amadeus’un tanıtım videolarını görenler ilk bakışta bunun yeni bir TV dizisi ya da sinema filmi tanıtımı olduğunu düşünebilir. Bütün bunların bir tiyatro oyunu için olduğunu öğrendiğinizde sizlerin de oldukça şaşırdığını tahmin edebiliyoruz. 20. yüzyılın en önemli oyun yazarlarından olan Peter Shaffer’ın, 1979 tarihli ödüllü oyunu Amadeus, 1984’te Milos Forman tarafından sinemaya uyarlandığında en iyi uyarlama senaryo dahil tam 8 oscar kazanarak tarihe geçmişti.

Aslında tanıtımlarını ve promosyon resimlerini gördüğümüzde özel bir uyarlama izleyeceğimizi anlamıştık ama itiraf edelim bu kadarını biz de beklemiyorduk. Amadeus dünya çapında rüştünü ispat etmiş, yıllar önce, “Yüzüklerin Efendisi”nden tanıdığımız Ian McKellen, ve bir zamanların en göz alıcı güzellerinden Jane Seymour’un da rol aldığı klasikleşmiş bir tiyatro oyunu. Memnuniyetle ifade edelim ki, Selçuk Yöntem ve Okan Bayülgen’in rol aldıkları son uyarlama, Türk tiyatro tarihine geçecek başarılı bir iş olmuş.

Türk sinemasının dev isimleri Sadri Alışık ve eşi Çolpan İlhan’ın adını yaşatan “Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu”nun, daha önce bir çok önemli prodüksiyonu ülkemize getiren Piu Entertainment ile elele vererek sahnelediği Amadeus, 45 kişilik dev kadrosu, en ince detayına kadar özenle hazırlanmış kostümleri ve canlı orkestraya sahne üzerinde yer veren gösterişli dekoru ile dikkat çekiyor.

Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyunda, başta Antonio Salieri’yi canlandıran Selçuk Yöntem ve Constanze Weber’ı canlandıran Özlem Öçalmaz olmak üzere bütün oyuncuları oldukça başarılı bulduk. Katherina Cavalieri rolünde izlediğimiz Ceren Aydın Akkoç’un insanüstü sesine de ayrıca değinmek gerekiyor.

Ancak herkes bir yana, özellikle Mozart’ı canlandıran Okan Bayülgen’e ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Bayülgen yıllarca bir çok sinema filminde rol almış olsa da, bu oyundaki performansı için kariyerinin oyunculuk anlamında zirvesi dersek abartmış olmayız. Zaman zaman Mozart’ın çok başarılı bir karikatürü gibi hissettiren yorumuyla, oyunu sırtına alıp taşıyor. Sahneye ilk çıktığı andan itibaren, canlı ve enerjik performansıyla salondaki seyirciyi heyecanlandırıp, adeta oyunun içine çekiyor ve bir daha da bırakmıyor.

Bu oyunda seyirciyi oyunun içine çeken tek faktör Okan Bayülgen değil. Spoiler vermeden ve oyunu izlemeyenler için sürpriz faktörünü bozmadan belirtelim; interaktif film ve dizilerin çıkışta olduğu bir dönemde, Amadeus bu eğilimi sahnelere taşıyan ve seyircileri çeşitli sürprizlerle oyuna başarıyla dahil eden, bu sayede de ilgiyi başından sonuna kadar canlı tutmayı başaran bir tiyatro deneyimi.

Fırsatını bulursanız Amadeus’u mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer halihazırda izlediyseniz oyun hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Videolarımızı izlediğiniz ve yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkürler! Yeni videolarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!


Oyun Hakkında Notlar:

  • Dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin Peter Shaffer tarafından kaleme alınan hikayesi ‘Amadeus’, 11 Ocak 2020 tarihinde Uniq Hall’da prömiyerini yaptı.
  • 1984 yılında sinemaya uyarlanan ve Milos Forman tarafından yönetilen Amadeus, sinema tarihinin kült filmlerinden biri olduğu gibi “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kostüm” ve “En İyi Uyarlama” da dahil olmak üzere toplam 8 dalda Oscar almıştır.
  • Tutarsız ve hayattan kopuk davranışlarıyla dikkat çeken müziğin dehası Mozart ile müzik konusunda oldukça hırslı ve disiplinli olan Salieri’nin ilişkilerini konu alan Amadeus, Mozart’ı Salieri üzerinden anlatıyor.
  • Selçuk Yöntem’i Antonio Salieri, Okan Bayülgen’i Wolfgang Amadeus Mozart ve Özlem Öçalmaz’ı Costanze rollerinde izleyebileceğiniz oyun, İzmit Şehir Tiyatrosu ve Semaver Kumpanya’nın kurucusu, usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğinde, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliği ile sahneye konuldu.
  • Muhteşem sahnesi, kusursuz kostüm ve makyajları, başarılı oyuncu kadrosu, 12 kişilik korosu ve 10 kişiden oluşan canlı orkestrası ile 45 kişilik geniş bir ekibi bir araya getiren prodüksiyon, Ocak ayında 4, Şubat ayında 6 oyun ile tiyatro severlerle buluştu.

Yapımcı: Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment
Yazan: Peter Shaffer
Çeviren: Nüvit Özdoğru
Yöneten: Işıl Kasapoğlu
Dekor: Hakan Dündar
Kostüm: Nalan Alaylı
Işık: Kerem Çetinel
Müzik Direktörü: Volkan Akkoç
Hareket Düzeni: Senem Oluz
Dramaturg: Bilge Su Kasapoğlu
Saç Makyajı: Neriman Eröz
Yaratıcı Ajans: Happy People Project
Prodüksiyon Şirketi: Anima İstanbul
Fotoğraflar: Serdar Acar
Reji Asistanları: Mebruke Eraslan, Dilay Yıldız
Yapım Asistanları: Cihan Akbilek, Ferdi Taşkın
Sahne Tasarım Asistanı: Merve Yörük
Kostüm Tasarım Asistanı: Nadide Çoban

OYUNCULAR
Antonio Salieri: Selçuk Yöntem
Wolfgang Amadeus Mozart: Okan Bayülgen
Costanze Weber: Özlem Öçalmaz
Baron Gottfried Van Swieten: Ahmet Mark Somers
Kont Franz Orsini-Rosenberg: Kevork Türker
II. Venticello: Sabri Özmener
I. Venticello: Yiğit Pakmen
Kont Johann K. Von Strack: Murat Yılmaz
Avusturya Kralı II. Joseph: Cihan Ayhan
Katherina Cavalieri: Ceren Aydın Akkoç  / Ayşe Yakut Somer
Teresa Salieri: Dilay Yıldız
Kâhya: Numan Direkçi
Uşak: Cihan Akbilek
Aşçı: Ferdi Taşkın

KORO
Koro: Nazlı Uğurtaş
Koro: Anıl Önder
Koro: Buğra Uğur
Koro: Uğur Etiler
Koro: Ayşe Yakut Somer / Selin Uzun
Koro: Cansın Hazan Bayrak
Koro: Günselin Seda Çetinkaya
Koro: Emre Peynircioğlu
Koro: Şahin Dedemen / Metehan Pektaş
Koro: Mualla Dedemen / İrem Büşra Bayır
Koro: Ceren Aydın Akkoç
Koro: Cihan Ayhan

ORKESTRA
Şef: Volkan Akkoç
Piyano: Ozan Zencir
1. Keman: Ekin Güldoğan / Oya Çeki / Selin Yağmur Usul
2. Keman: Rüzgar Turgay / Derya Yağcılar / Bahar Erünsal
Viyola:  Gizem Anafarta / Çağatay Şahin
Viyolonsel: Esin Taşkın

 

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir