Anne Sütü Saklama ve Çözdürme Yöntemleri – Dikkat Edilmesi Gerekenler – BuMesele

Anne Sütü Saklama ve Çözdürme Yöntemleri – Dikkat Edilmesi Gerekenler

“En Kullanışlı Anne Sütü Saklama Poşeti Hangisidir?” başlıklı yazının ardından bu yazıda anne sütü saklama poşetlerini kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri ve sütü çözdürme yöntemlerini paylaşmak istiyorum.

Anne Sütü Saklama Poşeti Kullanımında Genel Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Poşetleri ağzına kadar doldurmayın. Çünkü süt donduğu zaman genleşir ve poşette genleşebilmesi için yer olması gerekir. Doldurmanız gereken miktar poşetler üzerinde yazan kadardır. Bu miktar her markada farklılık gösterebilir.

  • Anne sütünü poşete doldurduktan sonra havasını almayı unutmayın.
  • Poşetler üzerinde yazan bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız ve dondurucuda tarih sırasına göre dizmeniz kullanım aşamasında size kolaylık sağlayacaktır.
  • Poşetleri dondururken dikey olarak değil de yatay olarak koyup dondurmanız dondurucuda yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Dondurduktan sonra dikey ya da yatay saklamak keyfinize ve dondurucudaki yerinizin elverişliliğine bağlı 🙂
  • Mama ısıtan makinelerde ısıtabilirsiniz ancak almak istemiyorsanız aslında çok da gerekli bir ürün değil. Saklama poşetinde tuttuğunuz anne sütünü soğuk su koyduğunuz bir kapta ya da akan suyun altında çözdürmeniz yeterlidir. Anne sütünün 37 derece olması gerekir, daha fazlası sütün içindeki değerlere zarar verebilir.
  • Sütü çözdürdükten sonra 12 saat içinde tüketilmesine önem vermelisiniz. Kalan olursa da yazık olur demeyin atın. Çünkü sütte bebeğe zarar verecek bakteriler oluşmaya başlamış olabilir. O zaman ‘yeniden dondurup kullanayım’ sakın demeyin o da olmaz. O nedenle bebeğinizin öğünlerde ne kadar süt tüketeceğini aşağı yukarı tahmin etmeli ve ona uygun ölçülerde doldurduğunuz paketleri çıkarmanız sütün ziyan olmaması açısından önemli olacaktır.
  • Sütü mikrodalgada ısıtmanın yanlış olduğunu biliyorsunuzdur ama yine de söylemeden geçmeyelim.

Bebeklerinizi sağlıklı büyütmeniz ve mutlu günler geçirmeniz temennilerimle, yeni bir yazıda görüşmek üzere anneler, hoşça kalın…

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir