Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Kesinleşir – BuMesele

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Kesinleşir

Yeni bebek sahibi olmuş aileler için bebeklerinin sağlıklı olması en önemli konudur. Her şeyin yolunda gitmesi ve bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi sonrasında, ailelerin en çok merak ettiği konuların başında bebeğin göz renginin ne olacağı gelir. Yeni doğan bebeğin göz rengi ilk günlerdeki gibi koyu kahverengi ya da lacivert mi kalacak, yoksa haftalar geçtikçe ela ya da yeşile mi dönecek.

Anne babanın genetik özelliklerinin burada büyük rol oynadığını reddedemeyiz. Afrikalı siyahi bir anne babanın bebeğinin göz renginin griye kaçan bir mavi olmasını beklemek çok gerçekçi olmaz. Uzak doğulu ya da latin kökenli bebekler de büyük bir olasılıkla kahverengi, hatta neredeyse siyaha kaçan göz rengine sahip olacaklardır. Kuzey Avrupa ülkelerinden açık tenli, renkli gözlü bir anne babanın bebeğinin de ebeveynleri gibi renkli gözlere sahip olması çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Bebeğimin Göz Rengi Ne Olacak?

Her ikisi de kahverengi gözlü olan bir anne babanın bebeklerinin de göz rengi büyük bir ihtimalle kahverengi olacaktır. Ancak her iki tarafın da ailesinde mavi gözlü bireyler varsa, bu kahverengi gözlü ebeveynlerin bebeğinin mavi gözlü olması, görülmemiş bir durum değildir.

Her iki ailede de renkli gözlü büyükbaba ve büyükanneler varsa, bu genetik özelliğin çocuğa aktarılması her zaman ihtimal dahilindedir.

Aynı şekilde mavi gözlü bir anne babanın bebeği de çok yüksek bir olasılıkla mavi gözlü olacaktır. Fakat bu da kesin değildir. Daha nadir rastlansa da mavi gözlü ebeveynlerin kahverengi gözlü bir bebeği olması mümkündür.

Ebeveynlerden biri renkli gözlü, diğeri kahverengi gözlü ise, bebeğin renkli gözlü olma ihtimali %50’dir.

Bebeklerin gözleri genelde açıktan koyuya doğru değişim eğilimi gösterir. Yani mavi gözün yeşile, elaya ve kahverengiye dönme ihtimali, kahverengi gözün başka bir renge dönme ihtimalinden fazladır.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Değişir

Yeni doğan bebeğinizin göz rengi siyaha yakın bir lacivert olabilir, ancak bu, bebeğin göz renginin o şekilde kalacağı anlamına gelmez. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde doğum odasındaki ilk anlardan itibaren parlak ışıklara maruz kalmaya başlar. Bu ışık onun gözlerinde melanin üretiminin başlamasına ve göz renginin değişimler geçirmesine sebebiyet verir.

Bebeklerin gözlerindeki en belirgin değişimler 3 ve 6’ıncı aylar arasında gerçekleşir. Bu noktadan sonra bebeğin göz rengini tahmin etmek daha kolay olacaktır. 3 yaşına kadar göz rengi küçük de olsa değişimler gösterebilir. Yeşilden elaya, eladan kahverengiye değişimler olabilir. Ancak değişim derken kahverenginin maviye dönmesini beklemeyin. 6 ve 12’inci aylar arasında koyu renk olan gözler artık koyu olarak kalacaktır.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.