Hamileliğin 7. Ayı İçin Öneriler ve Beslenme – BuMesele

Hamileliğin 7. Ayı İçin Öneriler ve Beslenme

7. ay önerileri yazıma hoş geldin anne! (6. ay yazısına “Hamileliğin 6. Ayı İçin Öneriler” başlıklı yazımdan okuyabilirsin.)

Bu yazılar benim kendi hamileliğim sırasında öğrendiğim bilgilerden ve yaşadığım tecrübelerden oluşuyor. Sizler de yaşadıklarınızı, başınıza gelenleri yorum olarak paylaşın ki diğer anne adayları da sizin yaşadıklarınızı görsün ve akıllarına takılan sorulara yanıtlar bulsunlar, kendilerini yalnız hissetmesinler. Yedinci ay yazısı ile devam ediyoruz.7. ay ile birlikte son trimester geldi çattı. Yedinci ay ve sonrasında bebek daha hızlı büyüme dönemine girmiş bulunuyor. Tabi bebeğe bağlı olarak sizin de büyüme hızınız artabilir 🙂 aman dikkat. Yediklerinizin miktarı yerine kalitesini arttırmak ilk hedefiniz olsun derim. Tabi bu her daim mümkün olamayabilir. Uzunca bir süre 4-5 kilo almış olan ben, önceki ayların tamamında aldığım kilonun yarısını 7. ayda alarak sağlam bir kilo artışı yaşadım. 1-1,5 ay her akşam yediğim dondurmaların bundaki payının büyük olduğunu düşünüyorum. Arada bir olur diyerek kendi kendime destek oldum 🙂 size de olursa çok üzülüp kafaya takmayın.Üçüncü trimesterde ek 400-500 kalori almanız yeterli olacaktır. Önemli olan bu ekstra kaloriyi nereden aldığınız. Bu ay itibari ile daha önceki aylarda yazdığım gibi kabızlık sorununuz devam edebilir. Bu nedenle lifli gıdalar yemeye ve bol su içmeye sonuna kadar devam etmekte yarar var. Protein değeri yüksek gıdalar tercih etmeniz de bu dönemde son derece önemli. Süt,peynir, kefir tüketimine devam etmeyi unutmayın.Son üç aylık dönemin hediyelerinden biri de vücutta, özellikle yüzde ve ayaklarda şişmeler (ödem sorunu) yaşayabilirsiniz. Bu şişlikleri en aza indirmek için tuzdan mümkün olduğunca uzak durmalı ve su miktarını olabildiğince doktorunuzun önerdiği seviyede tutmalısınız. Bu benim için 3 litre iken sizler için farklı olabilir. Kendi doktorunuzun önerdiği miktardan şaşmayın.Bu aydan sonra vücudunuzda uyuşmalar ya da kasılmalar hissedebilirsiniz. Bende gece uykusunda 2 ya da 3 kez kısa süreli oldu. Hamileliğimin başından beri neredeyse her gün içtiğim maden suları burada oldukça işime yaramış olsa gerek. Günde bir adet maden suyunu doktorum da onayladı, fazlası değil ama 1 şişe sadece.Ek magnezyum için bir de suda eriyen efervesan tablet kullandım ve bir daha da hiç yaşamadım diyebilirim.

Daha önceki aylar ile ilgili yazılara; 6. ay, 5. ay, 4. ay, 3. ay, 2. ay ve 1. ay linklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.