Eurovision 2021 – İlk Provalar Sonrası Değerlendirme ve Yorumlar – BuMesele

Eurovision 2021 – İlk Provalar Sonrası Değerlendirme ve Yorumlar

Eurovision 2021’de ilk provaların ardından şimdiye kadar favori olan bazı şarkıcılar kafamızdaki imajlarını ciddi şekilde zedelerken, bazıları da umduğumuzdan çok daha olumlu izlenimler bıraktılar.

En başından beri belirttiğimiz gibi Eurovision sadece bir şarkı yarışması değil. Şarkıcıların kostüm tercihlerinden sahnedeki duruşlarına kadar bir çok faktör sonuca etki ediyor. Bu sebeple bu videodaki yorumlarımız şarkılardan çok performanslarla ilgili olacak. Örnek verecek olursak Eden Alene’in şarkısı bizim “favoriler” listemizde düzenli olarak alt sıralardaydı ve şarkıyı hala çok jenerik ve sıradan buluyoruz. Ancak şarkıcının sesini, sahnedeki duruşunu ve provalardaki enerjisini beğenmedik dersek haksızlık yapmış oluruz.

Benzer durum Hırvatistan temsilcisi Albina için de geçerli. Şarkıcının sesi, kendine güveni ve sahnedeki enerjisi çok önemli artılar. Daha iyi bir şarkıyla bu özellikleri daha fazla ön plana çıkabilirdi. Her iki şarkıcı da performansları sayesinde finale kalabilirler.

İskandinav ülkelerine gelirsek, her sene olduğu gibi bu sene de ulusal finallerdeki koreografilerini Eurovision’a taşıyacakları için, onlarla ilgili beklentilerde büyük bir değişim yok. Aralarında en çok dikkat çekmeye aday isim, eğlenceli gösterisiyle Dadi Freyr olacak gibi duruyor.

Provaların iyi anlamda en dikkat çekici ülkelerinden biri Rusya oldu. Şarkıya pek bayıldığımızı söyleyemeyiz ama sahnedeki gösteri kesinlikle fark yaratacak. Şarkıcı büyük bir şok yaşanmazsa final biletini cebine koydu diyebiliriz.

Bütün yarışmacılarla ilgili bu kadar kesin tahminler yapmak imkansız olsa da, provalarda her zamanki performansını tekrarlayan The Roop’un finalist olmasına kesin gözüyle bakabiliriz.

Bizim sevdiğimiz bir müzik tarzı olmasa da Ukrayna temsilcisi Go_A provalarda oldukça başarılı bir performans sergiledi. Grubun solisti Kateryna Pavlenko kendini iyi hissetmediğini söyleyince covid-19 önlemleri kapsamında ikinci prova yedek şarkıcıyla gerçekleştirildi. Bizce Kateryna’nın yerini dolduran yedek şarkıcı da gayet iyiydi.

Performansını beğendiğimiz bir diğer isim de Ana Soklic oldu. Tabi şarkıcının yarışacağı yarı finalin zorluğunu hesaba kattığımızda, işi yine de kolay değil.

İrlanda’nın şarkısını yayınlandığından beri severek dinliyoruz. Provalara bakarak dikkat çekici bir koreografi üzerinde çalıştıklarını görebiliyoruz, ancak şarkıcının henüz umduğumuz vokal performansa ulaşmadığını söyleyebiliriz. Lesley Roy’un performansını kusursuzlaştırmak için hala zamanı var.

Hollanda’ya seyahat edemediği için önceden kaydedilmiş banttan performansını izleyeceğimiz Monteigne muhtemelen bunun dezavantajını yaşayacaktır. Bazı izleyicilerin onca canlı performans varken, bir bant kaydına oy atma konusunda tereddütleri olabilir.

Bizim açımızdan provaların en iyilerinden biri Yunanistan temsilcisi Stefania’ydı. Şarkıcının kostüm seçiminden sesine kadar her şey beklediğimizden daha başarılıydı. Şimdiye kadar gördüklerimiz bizi heyecanlandırmaya yetti de arttı. Stefania yarı finallerin en büyük yıldızlarından biri olacak ve büyük bir terslik olmazsa kesinlikle finale adını yazdıracaktır.

Stefania’nın kostüm tercihi ne kadar doğruysa, Malta temsilcisi Destiny’nin kostüm tercihi de o kadar kötüydü. Şarkıcının özellikle ilk provada giydiği pembe elbise tam bir faciaydı. İkinci provada elbiseyi değiştirerek durumu biraz toparlamaya çalışsa da uzun pembe çizmeler hala göz tırmalayan bir görüntü yaratıyor. Ayrıca sahnedeki performans ve dans figürlerini de şarkıya göre biraz durağan bulduk. Şarkıcının güçlü sesine rağmen Malta bizce provaların en büyük hayal kırıklıklarından biriydi. Bu kadar iyi bir ses ve bu kadar iyi bir şarkı bizce ancak bu kadar kötü bir şekilde sunulabilirdi.

İlk provadan sonra herkes bu şekilde düşünmüş olacak ki, bir hafta öncesine kadar bahislerde rakipsiz görünen Malta, tahmin edilemeyen büyük bir düşüş yaşadı. Kesin olan bir şey var ki şarkıcının yarışmayı kazanma ihtimali eskisi kadar yüksek değil. Şarkıcının Eurovision’u kazanıp kazanmayacağını yakında öğreneceğiz ama bizce “Barbara Dex en kötü kostüm ödülü”ne aday olma şansı oldukça yüksek.

Provalarda beklenen standarda şimdilik ulaşamayanlardan biri de Romanya temsilcisi Roxen’di. Özellikle ilk provada heyecanı fazlasıyla yüzüne yansıyordu. Şarkıcının heyecanını üzerinden atması ve vokal performansını geliştirmesi için hala vakti var. Eğer gelişme kaydedemezse Roxen’in şok bir elenme yaşaması hiç de uzak bir ihtimal değil. Şarkıcının yarı finaldeki performansını merakla bekliyor olacağız.

Elena Tsagrinou’nun şimdilik bizde yarattığı izlenim olumlu. Şarkıcının sesini ve prova performansını oldukça iyi bulduk. Her şey yolunda giderse iyi bir derece elde etme şansı var.

Arnavutluk, Bulgaristan, Estonya, İsviçre ve San Marino da performansını beğendiğimiz ülkelerdendi. San Marino’da Senhit’in Flo Rida ile birlikte sahneye çıkması durumunda şansının artacağı su götürmez bir gerçek.

Son olarak gelelim Azerbaycan’la ilgili yorumlarımıza. Samira Efendi’nin sesi muhteşem. Şarkıcının sesine ek olarak, doğal bir sahne yeteneği var ve bizce bu çok büyük bir artı. Ancak performansın sunumunda öyle bir problem var ki, bizce mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Bu bazılarına önemsiz bir detay gibi gelebilir ama Eurovision’un özellikle son yıllarda sunum konusunda geldiği noktayı dikkate aldığımızda, Samira’nın finale çıkma şansını ciddi şekilde etkileyebilecek bir durum.

Samira Efendi nasıl böyle bir hata yaptı ve hiç mi uyaran olmadı bilmiyoruz ama bize göre dansçılarını mutlaka değiştirmesi gerekiyor. Şöyle ki, arkasında dans eden kızların tamamı kendisinden daha uzun boylu ve Samira aralarında adeta kayboluyor. Bu kadar yetenekli bir sesin görsel olarak da daha çok dikkat çekmesi için mutlaka kendisinden daha kısa boylu dansçılarla sahneye çıkması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu dakikadan sonra dansçıları değiştirme şansı var mı bilmiyoruz ama yoksa bile mevcut dansçıları Samira’nın birkaç adım gerisine alarak dikkati şarkıcının üzerine çekmek mümkün olabilir diye düşünüyoruz. Dansçıların giyeceği ayakkabıların topuk boylarını kısaltmak da bir çözüm olabilir. Umarız Samira bu eleştirileri görüp gereken değişiklikleri yapabilir.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.