Gulyabani – BuMesele

Gulyabani

Yazan: Hüseyin Rahmi Gürpınar

Yönetmen: Metin Arslan

Uyarlayan: Metin Arslan

Dekor Tasarımı: Ethem İzzet Özbora

Giysi Tasarımı: Esra Selah

Işık Tasarımı: Yakup Çartık

Dans Düzeni: Irving Resurreccion

Müzik: Erkin Hadimoğlu, Ender Gündüzlü

Şarkı Sözleri: Metin Arslan

Yönetmen Yardımcısı: Elif Nutku

Orkestra Şefi: Güneş Bulak

Orkestra: İlker Yeter, Arda Uyar, Tuğsan Çağatay Çam, Miray Gedikli, Gözde Oktar, Mehmet Orçun Cengiz, Volkan Ateş, Nazlıhan Başak İlhan, Hakan Akoğlu

Dansçılar: Velat Can, Eray Bıçak, Göker Yıldız, Umut Sevgül, Tuğçe Topçu, Erem Can, Süleyman Demirkol, B. Tamer Aksu, Meltem Işın, Özden Uslusoy, Dilara Suer, Mehtap Çınar

Kondüvit: Seyfettin Akcan

Işık Kumanda: Kemal Edis

Suflöz: İlknur Gülmez Deveci

Oyuncular: Ali Fuat Çimen, Elif Nutku, Mehlika Balkan, Funda Eskioğlu, Sitare Bilge, Adnan Yiğit, Filiz Coşkuner, Fırat Demir, Serdar Şeker, Kerem Gökçer

Süre: 2 saat 40 dakika (İki Perde)

Oyun prömiyerini 13.01.2017 tarihinde yapmıştır. Prömiyer sonrası ilk oyunu izleme fırsatı buldum. Bu nedenle herhangi bir yorum okumadan ve hiçbir beklentiye girmeden izlediğim bir oyun oldu.

1976 yılında Ertem Eğilmez yönetmenliğinde çekilen “Süt Kardeşler” sinema filminin de konusu olan ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’ ın “Gulyabani” isimli romanından uyarlanan bir oyun.

Öncelikle müzikal olarak son derece başarılı olduğunu söyleyebilirim. Şarkıların sözleri çok anlamlı ve müzikler çok etkileyici. Oyunculuklar tek kelime ile şahane. Dekor ve giysi tasarımı çok iyi.

Sitare Bilge, Elif Nutku ve Adnan Yiğit tiyatro sahnesinde daha önce izleme fırsatını bulamadığım ancak oyunda en çok beğendiğim isimler oldular. Oyunculukları kadar şarkı söylemedeki performansları da kesinlikle dinlenmeye değer.

Adnan Yiğit
Elif Nutku
Sitare Bilge (Ortada)

Son Söz: Oyunun süresi biraz uzun, bence konunun daha kısa sürede toparlanması mümkün. Bazı kısımlarında “Yetenek Sizsiniz”i akıllara getiren sokak dansları ile tam olarak ne yapılmak istendiğini anladığımı söyleyemem. Ancak bazı eksikliklerine rağmen oldukça başarılı bulduğum bir oyun oldu. Tüm oyuncuları, orkestrayı ve emeği geçenleri tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. İzlemeniz tavsiye edilir 🙂 İyi seyirler.

Hikaye:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Oyunculuklar:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Dekor:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Sunum:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
KARAR:4.3 out of 5 stars (4,3 / 5)

 

http://www.istdt.gov.tr/gulyabani-muzikal-

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.