Küçük İnsanlardan Büyük Sorular Hayli Mühim İnsanlardan Basit Cevaplar Kitap Yorumu – BuMesele

Küçük İnsanlardan Büyük Sorular Hayli Mühim İnsanlardan Basit Cevaplar Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Alain de Botton, Noam Chomsky, David Nicholls, Richard Dawkins, Jarvis Cocker, Marcus Chown

Yayınevi: Domingo Yayınları

Kitap Türü: Çocuk

Yayım Yılı: 2020

Sayfa Sayısı:297

Arka Kapak Bilgisi

“Bir inek bir yıl boyunca osurmayıp biriktirdiği gazı bir kerede osursaydı uzaya fırlar mıydı?” ÖNCE ÇOCUKLAR en iyi oldukları şeyi yaptılar ve yetişkinleri şaşkına çeviren akıl ve hayal gücü dolu sorularını sıraladılar: Deniz neden tuzludur? Neden kendimi gıdıklayamıyorum? Solucan yemek normal mi? Nasıl aşık oluruz? Tanrı kimdir? Neden uçamıyoruz? Çişimiz neden sarı? Uzay ne kadar uzak? Rüyalar neden yapılmıştır? Hepimiz akraba mıyız? Neden bazı insanlar kötüdür? Dünya neden yuvarlak? Zamanda yolculuk mümkün mü? Arı arıyı sokar mı? Ve daha onlarca soru… SONRA dünyaca ünlü bilim insanları, yazarlar, filozoflar, sanatçılar her soruyo, sanki kendi çocuklarına anlatırmış gibi basit ve keyifli bir dille yanıtladır: Alain De Botton, Richard Dawkins, Noam Chomsky, David Nicholls, Jarvis Cocker, Marcus Chown, Jim Al-Khalili, Philippa Gregory, David Eagleman, Philip Pullman, Sir David Attenborough, A. C. Grayling, Kelly Holmes ve daha onlarca hayli mühim insan. VE ORTAYA, göreceği ilgi yüzünden kapaktaki ineği (ve onun uzun zamandır içine attığı sıkıntısını!) ünlü yapacak bu kitap ortaya çıktı.

Küçük İnsanlardan Büyük Sorular Hayli Mühim İnsanlardan Basit Cevaplar / Alain de Botton, Noam Chomsky, David Nicholls, Richard Dawkins, Jarvis Cocker, Marcus Chown

Bazı internet sitelerinde çocuk kitabı kategorisinde yer alsa da bence kesinlikle yalnızca bir çocuk kitabı değil. Çocukların sordukları onlarca enteresan sorulara ünlü bilim insanları tarafından verilen cevaplar, hem sizin hem de çocuklarınızın ilgisini çekecektir.

Küçük insanlardan gelen sorulara hayret edeceksiniz. Neden yetki hep yetişkinlerdedir?, Rüyalar neden yapılır? Neden diğer hayvanların değil de dinozorların soyu tükendi?, Neden hıçkırırız?, Gezegenler neden yuvarlaktır?, Neden bazı insanlar kötüdür?, “İyilik” nereden gelir?, Evren hiçlikten başladıysa nasıl oldu da bir şeye dönüştü?, Dünyanın içinde ne var?, Nasıl aşık oluruz?…ve daha niceleri.

Bunlar sorulardan yalnızca bir kaç tanesi. Bu sorular hem sizin hem de çocuklarınızın ilgisini çekecektir. Çok farklı konuda onlarca sorunun yer aldığı kitap, okunması oldukça rahat ve akıcı bir dille çevrilmiş.

Siz de kafanızı yormayacak, okurken eğlenecek, eğlenirken de farklı farklı bakış açılarından bazı sorulara yanıt almak isterseniz, bu kitabı çok seveceksiniz.

Eserde Geçen Satırlardan;

“Eğer iradeniz yeterince güçlüyse, imkânsızı başarmanın yolunu bulursunuz.”

“Bence yetişkinler hata yapabiliyor çünkü zamanla çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu unutuyorlar.”

“Eğer bir hayaliniz varsa, ne olursa olsun o hayalin PEŞİNDEN GİDİN!! Size bol şans diliyorum.”

“Küçük Dinazorlar tüyleri olan ilk hayvanlardır. Ve Dinazorlar kuşların atasıdır. Kuşlar bir tür Dinazor olduğuna göre DNAlardaki bazı genleri etkin hale geçirip bazılarını etkisiz hale getirerek yeniden bir Dinazor yaratmak mümkün.”

“Aşkı kontrol edebilseydik kırık kalpler, üzüntüler, felaketler, hatta savaşların önüne geçebilirdik.”

“İyilik, düşüncelerimizin ve eylemlerimizin kendimiz, başkaları ve yaşadığımız dünya üzerindeki etkisine dair sorumluluk hissetmek ve sağduyulu düşünmekten kaynaklanır.”

“Hatta birine onunla evlenmeden aşık olabileceğiniz gibi, biraz ters görünse bile evlendikten sonra da aşık olabilirsiniz. Bir başka gariplik daha: Aşık olduğumuz zaman, kendimizi, sevdiğimiz insanın mükemmel olduğuna inandırırız. Oysa tabii ki hiç kimse mükemmel değildir. Ama birbirimizi ne kadar mükemmel bulursak, aşkımız o kadar uzun sürer. ”

“Genellikle bize en yakın olan insanlarla kavga ederiz. Belki de, birbirimize karşı ne denli kötü davranırsak davranalım, bizi sevmekten asla vazgeçmeyeceklerini bildiğimiz için.”

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.