Yaşa Göre Doğru Uyku Saatleri – BuMesele

Yaşa Göre Doğru Uyku Saatleri

Bebeğiniz ya da kendiniz için uykusuzluktan muzdaripseniz ve aklınızda soru işaretleri varsa bu yazı ilginizi çekecektir.

Başta kendim olmak üzere bebekleri az uyuyan annelerin içlerine su serpeceğini düşündüğüm bu bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.

Uyku sorunu küçük bebeklerde olabildiği gibi ileri yaşlarda da başımıza gelebilen sıkıntılardan biri. Aşağıdaki tablo Amerikan Ulusal Uyku Enstitüsü tarafından hazırlanan, yaşlara göre tavsiye edilen günlük uyku sürelerini gösteriyor.

Bu tabloya göre 1-2 yaş arasındaki bebekler için tavsiye edilen uyku süresi 11-14 saat iken, kabul edilebilir uyku süresi 9-10 saat ila 15-16 saat aralığında. Yani bebeğiniz 9 saat ile 16 saat arasında uyuyorsa normal kabul ediliyor. Bu oldukça geniş bir aralık. Uyku konusunda bebeğim hep en alt sınırda ilerledi bu zamana kadar. Ancak hareketlerinde bir sıkıntı olmadığı için normal kabul edilmesi beni memnun etti.

Sizlerin de bebekleri uykusundan huysuz ve ağlayarak uyanmıyorsa (ki bu da bazen söz konusu olabiliyor), kalktığında gün içinde yaptığınız faaliyetlerde sıkıntı yaşamıyorsa, odaklanmasında vs. bir problemi yoksa siz de içinizi rahatlatabilirsiniz. Bu durumların dışında tabi ki doktorunuza danışmanız en doğrusu.

Sizlerin bebekleri kaç saat uyuyor? Yorumlarda paylaşabilirsiniz. Sevgiler…

Umarım siz de yazıdan faydalanır ve ilgilenebilecek arkadaşlarınız ile paylaşırsınız. Tüm bebeklere iyi uykular dilerim.

Bebekler ile ilgili diğer yazılarımız için; Anne-Bebek kategorisine buradan ulaşabilirsiniz!

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.