Neden Kilo Veremiyorsun? – BuMesele

Neden Kilo Veremiyorsun?

Su içsem yarıyor!

Aslında hiç de bir şey yemiyorum.

Yaz kapıda bu kiloları vermem lazım ama nasıl?

Bu ve bunun gibi cümleleri duymayan hatta belki de kurmayan sayısı maalesef çok az.

Hayatınızın herhangi bir döneminde aldığınız kilolardan ve daha da önemlisi onları verememekten hiç şikayet ettiniz mi?

O halde bu bilgiler size yardımcı olacaktır. Genel olarak aldığımız kalori harcadığımızdan fazla ise kilo alıyoruz. Bu kilo ile ilgili klasik, en çok bilinen bilgidir. Peki ya hayatımızda minik minik şeyleri değiştirerek kilo vermemize yardımcı olacak bir şeyler varsa?

* İlk olarak sadece aç kalmak kilo vermeyi hızlandırmaz bunu bilmemiz gerek. Kahvaltı yapmadan güne başlamak ya da öğün atlamak, kilo vermek için yapacağınız en büyük yanlışların başında geliyor.

* Az su içmek. Bir diğer bilinen ancak kolay olmasına rağmen uygulayamadığımız şey de yeterli miktarda su içmek. Bu suyun herkes için belli bir miktarı yok unutmayın herkesin ihtiyacı olan su miktarı farklıdır.

Sağlıklı bir insanın kilo başına 35 ml su içmesi gerekiyor. Örneğin 60 kilo iseniz günlük 2,1 lt su tüketmeniz yeterli olacaktır.

* Yemekleri hızlı yemek ve az çiğnemek. Kilo almak için birebir yöntemdir. Ancak verebilmek için mümkün olduğunca çok çiğnemeli ve öğünleri yavaş yemeliyiz.

* Yeteri kadar uyku uyumamak. Bu benim de özellikle son 3 senedir maruz kaldığım durum. Çocukla başlayan uyumama hali bitmek bilmiyor. Mümkün olduğunca doğru zamanlarda ve doğru sürelerde uyumak gerekiyor. 23.00’ten sonra uyumuş olmak çok önemli diyor uzmanlar. Ortalama olarak 6-8 saat uyumak da çok etkili.

* Gece geç saatlerde yemek yemek. Geç saatlere kadar uyumamak ile paralel giden bir madde bana göre. Ne kadar geçe kadar uyumazsak canımız o kadar çok yemek istiyor. Bir de doymadan yemeklerden kalkınca da insan illa ki bir şeyler daha yemek istiyor.

* D vitamini eksikliği. Güneş gören bir ülke olduğumuz düşünülse de D vitamini eksikliği çok büyük oranda bir ülkeyiz aynı zamanda. Vücudumuzun faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan D vitaminini güneşten almak da neredeyse imkânsız. Güneşin zararları da düşünülünce çok da akıl kârı olmuyor. Günlük olarak alınması gereken vitamin ve mineraller yazımızdan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz, tıklayın.

Bebekler, çocuklar dahil tüm ailenin kullanabileceği temiz içerikli bir D vitamini arayışınız varsa incelemek için tıklayın!

Bu maddeleri paylaşırken bana çok yardımcı olan, beslenme ile ilgili okuduğum ve yaşam tarzı haline getirdiğim “Beden Aklıyla Zayıfla” adlı kitap ile ilgili yazıya ve kitabın yazarı ile yaptığımız röportajı dinlemek için “Zayıflamak İçin Bol Bol Yemek Yemeyi Daha Önce Hiç Denediniz mi? Dr. Fevzi Özgönül Röportajı” videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Copyright © BuMesele.com / İzinsiz kullanılamaz.